BLOGI JA FOTOD | Valitsus andis riigieelarve eelnõu riigikogule. Ratas tegi kuludest ja tuludest ülevaate

 (68)

Valitsus eesotsas Jüri Ratasega andis täna riigikogule üle riigieelarve seaduse eelnõu.

Kell 14 alanud istungil tegi Jüri Ratas eelarvega seoses poliitilise avalduse. Lisaks said sõna kõigi fraktsioonide esindajad.

Riigieelarve
Arutelu eelarve üle on lõppenud.
Pensionitõusu kohta ütles ta, et praegu on valitsusel alles esimene aasta - tuleb vaadata, mida toovad järgmised aastad.
Isamaa eest võtab sõna Sven Sester. Alustuseks märkis ta, et tegu on hea eelarvega (öeldu tõi kaasa saalis kerge naerupahvaku). Eelarve eesmärkide osas tõi ta välja näiteks peresõbraliku Eesti ja sidususe.
Kallas viitas, et uues eelarves pole investeeringuid ja vähendatakse kaitseinvesteeringuid. "Nii vähendame tuleviku majanduskasvu potentsiaali," hindas ta.
Kaja Kallase kord. Ta nimetas plaanitavat pensionitõusu mastaapseks valijate petmiseks. "Head valitsuserakonnad, kuulake, mis summadest räägime - 1.40 eurot. Lubatud sajast eurost on saanud kaks pätsi saia kuus."
Võiks küsida, kas klaas on pooltühi või pooltäis? Opositsioon kritiseerib pensionitõusu, aga näiteks Sarapuu sõnutsi on tegu väga hea lahendusega ja juba tosin aastat pole nii suurt tõusu olnud.
Keskerakonna eest kõneleb Kersti Sarapuu. Ta kiitis, et Ratase valitsused on panustanud tervishoidu ning paremini läheb ka päästjatel ja õpetajatel. Ta viitas ka maksusüsteemi muudatustele.
EKRE eest võtab sõna Siim Pohlak. Ta nentis, et alati tahaks rohkem, aga eelarve puhul tuleb arvestada olemasolevate võimalustega. Ta ütles, et vajalikud katteallikad leiti makse tõstmata.
Saar märkis, et rõõmustamiseks pole põhjust näiteks politseinikel, päästjatel ja õpetajatel. "Sestap pole põhjust imestada, kui neil, meie ühiskonna jaoks väga vajalikke töid tegelevatel aladel töötajaid napib ja keskmine vanus kasvab. Noored ei lase ennast valitsuse ilukõnedel eksitada ja hääletavad paraku jalgadega."
Nagu võiski arvata, viitas Saar sellele, et erakorraline pensionitõus ei saa ikkagi suurelt teoks. Kujundlikult tõi ta võrdluseks välja, et kroonlühtri asemel tuleb küünlajalg. "Teisisõnu käisid Jüri Ratas ja Mart Helme enne märtsivalimisi kuude kaupa mööda riiki ringi ja luiskasid eakatele, et neid ootab korralik pensionitõus, mis aitab pensionärid välja vaesuse lõksust. Seitse eurot ei tee seda kuidagi, eriti kui mõelda hinnatõusule. Seitse eurot mõjub otse öeldes sõnamurdlikult. Lisaks tuleb vanaduspensionäridel hakata järgmisel aastal maksma tulumaksu pensioni sellelt osalt, mis ületab 500 eurot."
Peaminister lõpetas ja nüüd saavad sõna fraktsioonide esindajad. Otsa teeb lahti sotside juht Indrek Saar. 
https://g1.nh.ee/dgs/loader.php#id=251301
Peaminister tõi kõnes välja, et järgmise aasta eelarve kulutuste maht on ligi 11,6 ja tulude maht prognoositavalt 11,8 miljardit eurot – sellega jätkab Eesti konservatiivse eelarvepoliitikaga, mis võtab arvesse majanduse olukorda ja tulevikuväljavaateid. "Riigieelarve ei ole finantsdokument iseeneses. See peab teenima Eesti rahvast ja riiki parimal võimalikul viisil," märkis peaminister oma kõnes. "Eelarvepoliitika eesmärk on jätkuva tugeva arengu tagamine ning sotsiaalse ebavõrdsuse vähendamine, mistõttu pöörame oma eelarves selget tähelepanu enim toetamist ja järeleaitamist vajavatele valdkondadele." "Majandusel läheb hästi. Selle aasta esimese kvartali viieprotsendine ja teise kvartali 3,6-protsendine majanduskasv on väga tubli tulemus. Samas oleme väike ja avatud, mistõttu mõjutab meid naabrite käekäik," sõnas peaminister. "Majanduses ja ka elus laiemalt sünnivad uued ja olulised võimalused tihtipeale väljakutsete lahendamise käigus. Seepärast peame järgmisel aastal pingutama, et olla oma tegevuses paindlikumad, targemad ja tõhusamad." Ratas rõhutas, et väga oluline on tagada eakatele väärikas vanaduspõlv. "Meie vanemaealistest elas 2017. aasta seisuga suhtelises vaesuses 47,5 protsenti. Pensionide baasosa tõstmine mängib sellega võitlemisel väga olulist rolli. Seepärast on mul hea meel, et aprillist tõuseb keskmine vanaduspension 45 euro võrra. Tegemist on viimase 12 aasta suurima pensionitõusuga, mis annab eakatele aastas keskmiselt 540 lisaeurot ja puudutab ligi 330 000 Eestimaa inimest," lausus ta. Valitsus pidas peaministri sõnul väga oluliseks pöörata tähelepanu ka inimestele, kelle najal riik püsib. "Seepärast otsustasime eraldada lisaraha palgafondide suurendamiseks õpetajatele, riigipalgalistele sotsiaaltöötajatele, kultuuritöötajatele ning panustada ka siseturvalisuse valdkonda," rääkis ta. Peaminister tõi esile, et lisaks kasvab haigekassa eelarve järgmisel aastal ligikaudu 140 miljoni euro võrra. "Kokku on tervishoiule kavandatud ligi 1,68 miljardit eurot. Riigi tuleviku seisukohast on olulised ka meie kaitsekulutused, mis on järgmisel aastal ligikaudu 615 miljonit eurot. Teaduse- ja arendustegevuse rahastamine kasvab võrreldes tänavuse aastaga peaaegu 16 miljonit eurot, millest on uurimistoetustele ja teaduse baasfinantseerimisele kokku 5,3 miljonit," ütles Ratas. Tulevikuvaates märkis peaminister, et valitsus võtab järgmise aasta eelarveprotsessis ette riigieelarve revisjoni. "Seda mitte kokkuhoiuks, vaid asjade paremaks ajamiseks,“ rõhutas Ratas. „Revisjon peab meile andma tervikliku pildi riigi tegevustest ja teenustest. Samuti näitama, kas meie kulutused on alati kõige õigemad ning teenivad meie rahvast ja riiki parimal viisil."
Samas nentis ta, et Eesti majandust ootab teatud jahtumine. Kasv pole järgmisel aastal enam väga suur. 
Ratas toonitas, et Eesti majandusel läheb hästi ja edukad on olnud ka eksportivad ettevõtted. 
Sõna võtab Jüri Ratas. Ta rõhutas, et eelarve tuleb nominaalses tasakaalus. Prioriteetidest tõi ta välja peresõbralikkuse, sidusa ühiskonna ja näiteks tõhusa valitsemise. 
Hetkel arutatakse veel ühte eilsest pooleli jäänud päevakorrapunkti, ent pärast seda tuleb kõnepulti Jüri Ratas, kes riigieelarve eelnõu tutvustab.
https://arileht.delfi.ee/news/uudised/riigieelarve-2020-palju-kombineerimisi-umbertostmisi-ja-paigutamisi?id=87531691
https://arileht.delfi.ee/news/uudised/blogi-valitsus-kiitis-riigieelarve-eelnou-heaks?id=87526419
https://arileht.delfi.ee/news/uudised/graafik-riigieelarve-tulud-kasvavad-605-miljoni-eurot-vorra-isikute-tulumaksu-laekumine-peaks-kasvama-veerandi-vorra?id=87529939