Bloomberg: Läti kõnnib noateral

 (8)
Bloomberg: Läti kõnnib noateral
Läti peaminister Valdis Dombrovskis.Reuters

Läti poolsed "aktsioonid" viimastel nädalatel on pannud rahvuvahelised investorid taas kahtlema, kas Läti ikka suudab majanduskriisist ilma devalveerimiseta välja tulla.

Läti plaan piirata kodulaenu omanike vastutuse määra on kahjustanud selle Balti riigi võimalusi veenda investoreid, et riik suudab täita „päästeplaanis“ antud lubadusi ja vältida devalveerimist, vahendab Bloomberg Cicero Capital juhatuse esimehe James Oates´i arvamust.

Läti peaminister Valdis Dombrosvkis teatas kaks päeva tagasi kavast muuta seadusandlust niiviisi, et kodulaenu võtjate vastutus ulatuks ainult tagatisvara väärtuseni. Nii Rootsi rahandusminister kui Euroopa Komisjoni rahandusvolinik on viimase nädala jooksul kritiseerinud Lätit selle eest, et viimane ei suuda kinni pidada rahvusvaheliste kreeditoridega sõlmitud lepingust.

„Ausalt öeldes ma ei saa aru, kuidas me võime tõsiselt eeldada, et Läti valitsus kärbib oma eelarvet 500 miljoni lati võrra,“ ütles Oates. „Miks Balti riigid peaksid jätkama oma „põleta ja raiu“ püüdu selleks et saada varakult eurotsooni liikmeks.“

Bloomberg kirjutab, et Oatesi sõnul seisab iroonia selles, et Rahvusvaheline valuutafond ja teised kreeditorid võivad aga nüüd Läti maha jätta, kuna Läti nakkusoht ei too kaasa enam süsteemseid riske mida kardeti eelmisel aastal: „Maailmamajanduse taastumine muudab tõenäolisemaks, et Läti abistamist enam ees ei oota.“