Bonnierid müüvad ka Äripäeva

 (5)
Bonnierid müüvad ka Äripäeva
Kuigi Bonnierid seda eitavad, võib Rootsi meediakontserni kuuluv Äripäev saada juba kuu aja pärast uued omanikud.Rene Suurkaev

Kalle Norberg lubab 15. novembriks Baltikumi meedias taas muutusi.

Juulis oma investeerimispanga Luxembourg Financial Services (LFS) kaudu Läti meediakontserni Diena ostu rahastanud Kalle Norberg on juba mõnda aega rääkinud, et ostu-müügiga seotud uudiseid tuleb Baltikumi meediaturule veelgi.

Eile kinnitas ta Eesti Päevalehele, et neisse on haaratud sarnaselt Dienaga Rootsi Bonnieri perefirmale kuuluvad Eesti majandusajaleht Äripäev ja selle Leedu sõsarväljaanne Verslo Žinios. „Jah, uus müük on tulemas, aga ma ei taha seda kommenteerida enne, kui lepingutele on allkirjad alla pandud,” ütles Norberg.

Küsimusele, mis väljaanded müüakse, vastas pankur napisõnaliselt, et jutt on Baltikumi meediaväljaannetest. Kas uudised on seotud ka Äripäeva ja Verslo Žiniosega? „Jah, nii võib öelda küll,” märkis ta.

Meediaringkondades liigub kuuldus, et mõlema lehe müügiks on allkirjastatud ka optsioon, mille tähtaeg kukub 15. novembril. Bonnier Business Pressi tegevjuht Casten Almqvist eitas seda septembri lõpus. Eile ei õnnestunud Eesti Päevalehel Almqvistiga ühendust saada.

Diena ostsid inglased

Äripäeva peadirektor Igor Rõtov kordas taas, et Äripäeva müük on täiesti välistatud. Tema sõnul räägib Norberg järjepidevalt üht legendi, mida kelleltki teiselt ei ole kuuldud. „Ta tuli sellega välja juba maikuus, aga teisi allikaid sellel lool ei ole,” ütles Rõtov.

Seotud lood:

Ka Verslo Žiniose veebiväljaande juht Linas Kmieliauskas kinnitas toimetuse nimel, et müügist ei teata midagi. Temagi meenutas, et spekulatsioon kerkis üles juba enne suve, siis aga lükati see ümber.

25. septembril Äripäeva ajakirjanikule antud intervjuus rääkis Jonas Bonnier, et ei kavatse Eesti ja Leedu ettevõtteid erinevalt Läti omast maha müüa. „Otsus müüa Diena ja Dienas Bizness oli seisukohavõtt Läti turu suhtes, kus Bonnieril pole kunagi hästi läinud – me üritasime 19 aastat. Eesti ja Leedu seevastu on meie perspektiivist alati edukad olnud, pea esimesest päevast,” tõi ta esile erinevuse.

Bonnieri sõnul oli tegu pikemaajalise plaaniga, mitte raskeks osutunud 2009. aasta muredega. Ometi märkis ta, et kontserni suurimad ohud on praegu seotud liiga suure võlakoormusega, mis võib olla järgmiste väljaannete müümise põhjus. Seda eriti olukorras, kus kasumit teenitakse raamatute kirjastamisest, filmindusest ja televisioonist, trükimeedia näitab aga väga sünget nägu.

Rootsi enam kui 200-aastane meediakontsern müüs Läti suurima päevalehe Diena ja majanduslehe Dienas Bizness juulis. Tehing tekitas palju segadust, sest firma müüdi Diena endise direktori Aleksandrs Tralmaksi ettevõttele Nedela S.A. Ostu rahastas Kalle Norbergi Luksemburgis tegutsev investeerimisfirma. Kelle raha Norbergi kaudu Lätti suunati, jättis uus omanik aga saladuseks.

Möödunud nädala lõpus selgus, et meediaväljaannete uus omanik on Suurbritannia miljardäriperekond, isa David ja poeg Jonathan Rowland, kes esialgu andsid Tralmaksile ostuks laenu. Nüüdseks on laen restruktureeritud.

Tipptegijad lahkuvad Dienast

•• Läti päevalehe Diena omaniku vahetusega seotud saladuseloorist väsinud toimetajad lahkusid.

•• Reedel andsid lahkumisavalduse sisse Dienas Mediji kirjastuse peatoimetaja Nellija Locmele, Diena peatoimetaja Anita Brauna ja Dienas alates selle asutamisest töötanud arvamustoimetuse juht Pauls Raudseps. Eile lisandus neile hulk ajakirjanikke.

•• „Kui me ei oleks ise lahkuda tahtnud, siis oleks meid niikuinii lahti lastud,” rääkis eile Anita Brauna.

•• Lahkumise põhjusena tõi Brauna veel esile, et Diena juht Aleksandrs Tralmaks tahab lehetoimetuse kulusid üle 50% kärpida, nii aga ei ole võimalik teha kvaliteetajalehte.

•• Praegu on Diena kokkupanemisel abiks Dienas Biznessi ajakirjanikud. Peatoimetaja töö on üle võtnud ärilehe peatoimetaja Dace Andersone.

•• Dienas Mediji direktor Gastons Neimanis ütles, et ettevõttel oli plaanis juhtivad toimetajad kuuks ajaks töölt kõrvaldada. Et nad aga esitasid lahkumisavaldused, võeti need vastu.