Börsi suund võiks olla mikroettevõtetel

 (1)
Tõnu Vanajuur
Tõnu VanajuurFoto: Ilmar Saabas

Me jätsime börsi arendades mingil hetkel kahe silma vahele, et me ei pea kogu aeg püüdma ainult eliitettevõtteid, vaid midagi muud, kommenteeris börsi juubeli puhul arengusuundi Danske panga ettevõtlusüksuse juht ja börsi noteerimiskomisjoni liige Tõnu Vanajuur.

Meie ettevõtetel on hästi kõrge keskmine omakapitalitase. See on nagu keskmise kehatemperatuuriga: kaks on surnud, kahel on palavik ja keskmiselt on kõik korras.

Ma näen iga jumala päev olukordi, kus ettevõtted, kellel on väga kõrge omakapitalitase, ütlevad: me ei investeeri. Ja samas neil tüüpidel, kes tahaksid teha, ei ole omakapitali. Kui need kaks seltskonda istuvad koos laua taha, siis raha omanik raputab pead: ettevõte kas on minu oma või ma ei pane sinna raha. Väga palju on häid ideid, aga raha ei ole. Ei pea riigi poole vaatama. Asjata räägitakse, et Eestis on vähe ettevõtlikku mõttelaadi – seda on päris palju. Hoopis investorlikku mõttelaadi on liiga vähe. Me panime börsil selles mõttes valet teed pidi minema. Oleksime pidanud mõtlema selgelt mikroettevõtete või väikeettevõtete reguleeritud turule. Eestis on kuritegelikult vähe ettevõtteid, millel on vähemalt kolm omanikku. Börs võiks olla koht, kus sellised ettevõtted võiksid finantseeringu saada.