Brasiilia roisulihaskandaal: Eestisse on toodud tonnide viisi Brasiilia liha

 (185)
Brasiilia roisulihaskandaal: Eestisse on toodud tonnide viisi Brasiilia liha
Brasiilia tapamaja tööline lihakehadega.Nacho Doce, Reuters / Scanpix

Eestisse on statistikaameti andmetel imporditud tonnide viisi veise- ja linnuliha Brasiiliast, kus parasjagu kogub tuure skandaal roiskunud liha sokutamisest korraliku liha hulka riigi suurimates lihatöötlemisfirmades.

Eestisse on aastatel 2012-2016 ehk viimase viie aasta jooksul Brasiiliast toodud 60 tonni värsket või jahutatud veiseliha ning 11,5 tonni külmutatud veiseliha. Tänavu on Brasiiliast toodud 1,5 tonni veiseliha.

Brasiilia linnuliha on Eestisse jõudnud veel suuremas koguses: ainuüksi 2012. aastal toodi Lõuna-Ameerika suurimast riigist pärit kodulindude liha külmutatult või jahutatult Eestisse 211 tonni. Viie aasta kogu linnuliha import Brasiiliast ulatub 478 tonnini.

Lisaks on Brasiiliast toodud Eestisse aastatel 2015 ja 2016 ka 90 tonni hobuse-, eesli- või muulaliha, näitab statistikaameti väliskaubandusstatistika.

Nädalavahetusel paljastas Brasiilia politsei suuroperatsiooniga kuues osariigis võrgustiku, mille raames anti ametnikele altkäemakse ja käideldi riigi suurimates lihatööstusettevõtetes roiskunud liha. Brasiilia on suur lihaeksportöör ning osa roiskunud liha võib seetõttu olla sattunud ka mujale maailma müüdud liha hulka.