"Linn on ju kraanasid täis"
Sellist argumenti kuulsime möödunud aastal mitmete üürihuviliste suust, kes mõnd objekti külastades või äripinna osas läbirääkimisi pidades paremaid tingimusi soovisid - vaata, turul on ju valikut piisavalt. Tavainimene, kes igapäevaselt kinnisvaraturul ei tegutse, ei pruugi teha vahet elukondliku ja ärikondliku arenduse kraanadel. Kraanasid oli 2019. aastal tõesti linnapildis arvukalt, aga paljud neist olid ametis kortermajade ehitusplatsidel, või enam kui aasta pärast valmivate hoonete juures, osades arendustes aga polnud juba sel hetkel enam midagi pakkuda.
Kõigile büroosid ei jätkunud
2019. aastat võib äripindade üüriturul pidada nn vaheaastaks, kus uut büroopinda valmis varasemast vähem. Enamik eelmisel aastal valminud büroohoonetest olid üürnikega täitunud juba sama aasta suveks. Aasta lõpuks olid kõik uued hooned üürile antud, seda küll üksikute eranditega See tekitas aga olukorra, kus arvukalt suuremaid ja väiksemaid ettevõtteid pidid oma laienemis- ja kolimisplaanid vähemalt aasta võrra edasi lükkama. Sel aastal valmib Tallinnas küll rekordilisel hulgal büroopindu, kuida paljudes arendustes on juba valdavas enamuses üürilepingud sõlmitud.
Uued bürood lähevad tehnoloogiasektori ettevõtetele
Kui uurida lähemalt millised ettevõtted möödunud aastal suuremas mahus büroopindu üürisid, siis selgub, et valdavalt oli tegu tehnoloogiasektori ettevõtetega, kes mahukate investeeringute toel kasvatasid meeskondi, millest tulenes vajadus ka suuremate kontoripindade järele. Hea on tõdeda, et lisaks välisriikide firmadele on üürijate eesotsas siiski Eestist alustanud, kuid nüüdseks rahvusvahelise haarde saavutanud IT-firmad. Mitmete hoonete omanikud pidid 2019. aastal lahendama olukorda, kus lisapinda vajava ankurüürniku huvides tuli ohverdada mitu väiksemat üürnikkui. Nagu mainitud, tuli eelmisel aastal turule oluliselt vähem uut büroopinda, seega olid osapoolte valikuid otsuse tegemiseks üsna kesised.
Büroohotellide võidukäik
Uue operaatori, Technopolise gruppi kuuluva UMA Workspace näol lisandus südalinna märkimisväärne maht jagatud büroosid, kus ettevõtted jagavad igapäevaselt ühiselt üldruume nagu nõupidamisteruumid, köök ja puhkeala jms. Selline lahendus on paraku ainuke võimalus väikeettevõttelele uues ja esinduslikus ärihoones büroo üürimiseks. Kuid ka turu senised suuremad tegijad nagu Regus ja Workland on välja hõiganud oma uued projektid Tallinna kesklinnas, mis toovad sel ja uuel aastal turule rekordilise arvu jagatud büroosid. Jagamismajandus kogub hoogu üle maailma ja aeg näitab, kui kiiresti koostöötamiskeskuste kasutamine kohalikul kinnisvaraturul omaks võetakse.