„Viimase poole aasta jooksul on toimunud suur muudatus suhtumises Putini režiimi, nad on osutunud ebakompetentseks,“ ütles The Economist toimetaja Edward Lucas eile Tallinnas toimunud Briti-Eesti Kaubanduskoja korraldatud õhtusöögil.

„Nad on närvilised ja ei tea mida teha,“ arvas Lucas Venemaa juhtide kohta „Ka paljud ettevõtjad mõtlevad teisiti. Näiteks Davoses, kus alati palju venelasi, rääkisid venelased kuluaarivestlustes murelikult, mis nüüd saab. Kas Putinil on plaan? Putinil vist ei ole plaani? Kas Putin on kompetentne?“

Lucas ütles, et kui Putin omal ajal võimule tuli, õigustati mitemid tema samme arusaadavatel põhjustel. Kui endine president oli piinlikust tekitav joodik, kui majanduskriis hävitas Venemaa tekkinud keskklassi kannatuse, kui oligarhid ostsid avalikult parlamendisaadikuid, kui presidendi sugulased ja lähikondsed olid kaelani korruptsioonis, siis võis Putinit tõepoolest õigustada. Loodeti, et uus karm suhtumine kutsub korrale bürokraadid, ohjeldab korruptsiooni, viib majanduse konkreetsele arengurajale.

„Nüüd uue majanduskriisi ajal aga vaadatakse Putini kaheksale aastale tagasi ja uuritakse esmakordselt numbreid, mis siis tegelikult selle aja jooksul tehti,“ lisas Lucas „Ning märgatakse näiteks, et neil aastatel bürokraatide arv ühtlaselt kasvas, aga Venemaa teedevõrk samal ajal lühenenes ja kvaliteet langes ning Gazprom on endisellt kordades ebaefektiivsem kui Lääne komapniid.“

„Ärgem unustagem, et vahepealsel ajal tekkis Vene valitsusele energiakandjate kõrgete hindade tõttu rohkem kui triljoni dollari eest lisaraha,“ ütles Lucas „Mis sellest rahast on saanud? Kuhu on investeeritud? Kas majanduse moderniseerimisse?  “

„Mina mäletan aega kui Venemaal räägiti, et kui naftabarelli hind on rohkem kui 22 dollarit, siis on kõik korras. Nüüd räägitakse, et kui naftabarreli hind on üle 70 dollari, siis on kõik korras. Kas see on ainuke muutus, mis toimunud,“ küsis Lucas retooriliselt.

Lucas viitas ka sellel, kuidas mitmed reformimeelsed valitsusliikmed on teinud varjatud kriitikat Venemaa viimaste aastate arengute pihta. Näiteks eelmisel nädalal rääkis Venemaa asepeaminister Igor Šuvalov ajalehele Finacial Times: „Mida kauem on toormehinnad odavad, seda varem jõuame uue majandusmudelini.“

„Isegi praegu ütlevad inimesed, et ärge muretsege, aasta pärast on hinnad jälle kõrged, küll siis probleemid mööda lähevad,“ ütles Šuvalov „Aga see pole hea. Parem oleks kui meil tuleb 2,3 või 5 aastat raskeid aegu.“  Šuvaloviga ühes paadis on ka rahandusminister Aleksei Kudrin ja majandusminister Elvira Nabiullina.

Need reformimeelsete ministrite juttudest võiks vormuda uus tegevuskava nii kriisi ületamiseks kui tuleviku arenguteks. Teisalt, Putini nime küll nimetamata, on tegu ka varjatud kriitika tegemata tööle viimase 8 aasta jooksul.