Eesti Energia eksportis juulis ligi poole oma toodangust

 (1)

Samas maksti Eesti Energiale avatud turult energia eest pea kahekordset hinda võrreldes Eesti suletud turuga.

Eesti Energia müüs juulis 805 GWh elektrienergiat, mis on 21,6 protsenti rohkem võrreldes 2009. aasta juuliga, teatas firma. Energiamüügi kasvu peamiseks mootoriks said Leedu jaekliendid ja müük börsile ning teistele edasimüüjatele.

Elektrienergia keskmine müügihind Eesti suletud turul ilma võrguteenusteta oli juulis 485 krooni megavatt-tunni eest (kr/MWh). Keskmine baaselektrienergia hind Nord Pooli Estlink hinnapiirkonnas oli juulis keskmiselt 749 kr/MWh ning Nord Pooli Soome hinnapiirkonnas 764 kr/MWh.

Jaeklientidele Eestis, Lätis ja Leedus müüs Eesti Energia juulis 441 GWh elektrienergiat ehk 12 protsenti rohkem võrreldes eelmise aasta juuliga. Elektribörsidel ja elektri edasimüüjatele müüdi 364 GWh, mis on 35,8 protsenti rohkem kui mullu samal kuul.

Eesti jaeturu klientidele müüs Eesti Energia juulis, võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 5,8 protsenti rohkem elektrienergiat ehk kokku 383 GWh. Lätis langes müük 8,5 protsendi võrra, kokku müüdi Lätis 29 GWh elektrienergiat. Leedus kasvas müük jõudsalt ja moodustas 29 GWh. Eelmisel aastal oli Eesti Energia müük Leedus 0,1 GWh.

Elektrienergia müüki on Eestis mõjutanud elektrituru reaalne avamine ja elektribörsi Nord Pool Spot Estlink hinnapiirkonna käivitumine alates 2010. aasta 1. aprillist. Leedu müüki mõjutavad 2010. aastaks sõlmitud müügileping, BaltPool elektribörsi käivitamine seoses elektrituru avamisega 2010. aasta alguses ja uute jaeklientide lisandumine Leedu avatud elektriturul.