Eesti Energia: meil pole piisavalt põlevkivi - loodame, et keskkonnaminister lahendab olukorra

 (24)
Ojamaa Kaevanduses, põlevkivi
Põlevkivi.Foto: Tanel Meos

Eesti Energial pole pärast riigikohtu otsusega Uus-Kiviõli kaevandusloa tühistamist enam piisavalt põlevkivivaru ning olukorra peaks lahendama keskkonnaminister, rääkis riigiettevõtte juhatuse esimees Hando Sutter.

Hando Sutter:

"Oleme teinud Uus-Kiviõlis kaevanduse rajamiseks ettevalmistusi 2011. aastast, et tagada pikaajaliselt põlevkivi nii õli kui ka elektri tootmiseks. Viime end otsusega kurssi ja otsustame edasised sammud pärast kohtuotsusega tutvumist. Loodan, et keskkonnaministeerium lahendab selle kaevandamisloaga tekkinud õigusliku ebakindluse esimesel võimalusel.

Eesti Energia olemasolevate elektrijaamade ja õlitehaste põlevkivi kasutamise maksimaalne võimekus on suurem, kui meile eraldatud põlevkivi kaevemahtude aastamäär, mis on 15,01 miljonit tonni geoloogilist põlevkivi aastas. Viimase viie aasta jooksul oleme ära kasutanud keskmiselt 83% meile eraldatud põlevkivi aastasest kaevemäärast, mis on kõikide põlevkivi kaevandajate seas suurim ära kasutatud määr.

Tänane olukord on pikemas perspektiivis aga selline, et Eesti Energia olemasolevate põlevkivivarade töötamiseks nende elukaare lõpuni ei ole meil piisavalt kaevandamislubadega tagatud põlevkivivaru."