Eesti esiaudiitorid: Marek Helm on teinud head tööd

 (28)
Marek Helm
Marek HelmFoto: Rauno Volmar

Rahvusvaheliste audiitor- ja nõustamisvõrgustike KPMG, EY, PwC ja Deloitte maksuvaldkondade juhid rõhutavad ühisavalduses, et Maksu- ja Tolliameti (MTA) peadirektor Marek Helm on ameti juhtimisel ja arendamisel teinud väga head tööd.

Pöördumise saatsid avalikkusele tuntud ja tunnustatud maksueksperdid Joel Zernask (KPMG Baltics), Ranno Tingas (Ernst&Young Baltic), Villi Tõntson (PricewaterhouseCoopers) ja Mait Riikjärv (Deloitte Advisory).

Big4-ks (Suur Nelik - toim.) nimetatud audiitorfirmade maksujuhid märgivad oma teates, et MTAs Helmi käe all läbi viidud struktuurilised reformid ja vaimsuse kujundus on aidanud maksuhalduri kvaliteeti oluliselt tõsta.

See väljendub nende sõnul näiteks maksumaksjate jaoks üha mugavamas  e-maksuameti keskkonnas ja füüsiliste isikute jaoks kiirelt tagastatavas tulumaksus. Ettevõtjad on saanud kindlustunde, et maksuhaldur ei muuda oma seisukohti üleöö ning seisab oma kontrollitegevusega hea õiglase maksukonkurentsi ja ausa ettevõtluskeskkonna eest.

Suure Neliku esindajad märgivad, et päris kindlasti ei ole MTA "valmis", paljusid protsesse tuleb pidevalt edasi arendada, kuid viimase paari aasta arengud on näidanud, et MTA on elujõuline ja kompetentne.

"Hiljutised avalikku poleemikat tekitanud ametiautode kasutuse ning ehitusplatside süstemaatilise kontrolli aktsioonid ei ole kindlasti kvalifitseeritavad maksuhalduri ülereageerimise või võimu kuritarvitamisena, vaid on selgelt suunatud ausa maksukonkurentsi tugevdamisele," rõhutatakse teates.

„Ei ole võimalik mööda vaadata asjaolust, et mitmed hiljutised seadusemuudatused on nii maksuhalduri kui ka maksumaksjad pannud keerulisse seisu, kuna need on ebaselged ja põhjalikult läbimõtlemata, mistõttu võivad eri osapooled neid väga erinevalt tõlgendada. Maksuhaldur aga peab tagama kõikide maksuseaduste täitmise ühtviisi - segaste regulatsioonide jõustamisega tekitab riik ise asjatuid erimeelsusi maksumaksjate ja maksuhalduri vahel," kirjutavad audiitorid.

Tekkinud olukorra lahendus ei saa nende hinanngul kindlasti olla MTA juhi välja vahetamine.

"Kui maksuseaduse vastuvõtmisel ei osata planeerida selle rakendamise võimalusi selliselt, et ettevõtluskeskkonna põhiväärtused on tagatud, siis tuleks pigem kaaluda, kas üldse on vaja selliseid maksukohustusi kehtestada," märgivad Big4 maksuvaldkondade juhid.