Eesti esimene magnaat: Margus Linnamäe

 (75)
Eesti esimene magnaat: Margus Linnamäe
29. oktoober 1996Fotograaf: Sven ArbetTagid: Margus Linnamäe (Magnum Grupp juh.esim.)Sven Arbet/Äripäev

Margus Linnamäe on Eesti üks salapärasemaid ja samas mõjukamaid ettevõtjaid. Ravimituru valitseja võimas sisenemine meediaärisse teeb temast hoobilt Eesti esimese tõelise magnaadi.

Norra meediakontsern Schibsted kinnitas esmaspäeval, et müüb Eesti Meedia aktsiad ettevõtte juhtkonnale. Eesti Meedia omandab Meedia Holding OÜ, millest pool kuulub Mart Kadastiku suuromanduses Tamm Meediale ja teine pool Margus Linnamäe ettevõttele MM Grupp kuuluvale UP Investile. Eesti Meedia väärtuseks hinnatakse 30 miljonit eurot.

Linnamäe meediaärisse sisenemine on seda tähelepanuväärsem, et ta ise hoidub ajakirjanikega suhtlemast. Nii näiteks ei tabanud Eesti majandusväljaanded ravimiärimeest ligi viisteist aastat fotole. Üheksakümnendate keskpaigast pärit fotole saadi värskemat täiendust alles mullu, kui Margus Linnamäe ilmus maakohtusse andma tunnistusi seoses Anders Tsahkna kriminaalasjaga.  Sama raskesti on Linnamäe tabatav ka kirja ja telefoni teel. Tõsi, Linnamäe on meediaärisse ka varem püüdnud siseneda tundes kunagi huvi Võrumaa Teataja ostu vastu.

Seotud lood:

Viimases Äripäeva Rikaste TOPis platseerus Linnamäe 15. kohal - tema varandus hinnati 83,5 miljonile eurole. Talle kuulub ka Eestis välja makstud dividendide rekord: 2011. aastal maksis MM Grupp OÜ dividendideks omanikele 20 miljonit eurot, millest Linnamäe osa oli 19,6 miljonit. Temale kuuluvate ettevõtted teevad Äripäeva hinnangul aastakäivet suurusjärgus veerand miljardit eurot.

Linnamäe põhiäriks on seni olnud ravimid. Läbi Magnumi kuulub talle terve ravimimüügikett alates hulgimüügist, kus tema ettevõte on turuliider, lõpetades jaemüügiga apteegiketis Apotheka. Sisuliselt on kogu Eesti ravimiäri jagunenud kahe suure - Magnumi ja Tamro vahel, kusjuures nad domineerivad nii hulgi kui ka jaemüüki ning uutele tulijatele ruumi pole. Samuti pärsib uusi tulijaid apteekide asutamispiirang, mida pole suudetud vaatamata isegi Õiguskantsleri kriitikale kaotada.

Samas on Linnamäe huvid märksa laiemad kui ravimitööstus. 2011.aastal Setumaa aasta inimeseks nimetatud Margus Linnamäele kuuluvad veel näiteks hooldekodu Villa Benita. Mullu sügisel korraldas Linnamäe OÜ MM Grupp oma äritegevuse ümber. Kui AS Magnumi hallata jäid ravimimüügiga seotud tegevused, siis Eesti Meedia omanikuks saanud UP Investi alla koondati kõik teised valdkonnad: taastusravi teenuste osutamine, kinnisvara projektid, haiglatarvikute müük, probiootilise koeratoidu tootmine ja turustamine ning isegi jäätisekohvikute keti arendamine.

Margus Linnamäe hakkas ettevõtlusega tegelema vanema venna Aivar Linnamäe ja Georg Gavronskiga 1990ndate alguses. Varem ilmunud artiklite põhjal saab järeldada, et tõsisemalt alustati 1992. aasta suvel, kui Hoiupangast saadud poole miljoni krooniga osteti ETK hulgiladu ja hakati ravimeid müüma. Äripäev on kirjutanud, et esimesed miljonid teenisid ärimehed Venemaal ja Eestis aspiriini ning teiste retseptivabade ravimite vahendamisega apteekidesse. Samas võideti ka mitmeid erastamiskonkursse. Näiteks erastati Tartu Õlletehas, mis hiljem soomlase Olvile edasi müüdi. Tänaskes on nii Aivar Linnamäe kui ka Georg Gavronski Magnumist lahkunud, kuid Aivaril on osalus näiteks Apotheka ketis.

Margus Linnamäe nimel on ka hulk küsitava väärtusega tehinguid, mida ta pole soostunud avalikult selgitama. Näiteks eelnimetatud Tartu Õlletehase müüki püüdsid Linnamäed ja Gavronski näidata kahjumlikuna ning säästa nii maksudelt 40 miljonit krooni, kuid maksuamet jõudis off-shore skeemi jälile. Kurikuulsaim on aga ilmselt Bonnieri preemiaga auhinnatud paljastus. Nimelt teatas Magnum Grupi kontrolli all olnud börsil noteeritud Tallinna Farmaatsiatehas 1997. aastal börsile, et on asutanud ühisettevõtte Venemaale ja asub seal ravimeid pakendama. Pakendamistehast otsimas käinud Äripäeva ajakirjanikud Kaja Koovit ja Väinu Rozental tegid kindlaks, et ravimite pakendamist seal ei toimunud.

Linnamäe senine moto meediaäris ei kehti: vaikimine pole kuld, pigem vastupidi. Vähemalt esialgu jätkab ta siiski vana joont ning jäi esmaspäeval ühendtoimetuse ajakirjanikele tabamatuks.

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.