Eesti idufirma võitis rahvusvahelise ringmajanduse võistluse


Gelatexi kaasasutaja Märt-Erik Martens ideed tutvustamas.
Gelatexi kaasasutaja Märt-Erik Martens ideed tutvustamas.Foto: Landbell Group

Eesti startupi Gelatex Technologies arendatav želatiinil põhinev naha-alternatiiv võitis rahvusvahelise ringmajanduse võistluse Green Alley Award ning 25 000 eurot auhinnaraha.

Gelatex Technologies arendab želatiinipõhist keskkonnasõbralikku tekstiili. Kui võrrelda uuenduslikku tekstiili teiste materjalidega, siis on see kõige lähedasem nahale või seemisnahale. Žüriile avaldas erilist muljet Gelatexi toote kõrge innovatsioonitase.

Keskkonnasõbralik materjal on valmistatud želatiinist, mis on saadud liha- ja nahatööstuse väheväärtuslikest jäätmetest, mis muidu läheksid hävitamisele. Tekstiili valmistamisel ei kasutata mürgiseid kemikaale ja tehnoloogia on kergesti skaleeritav. Võimalus kohandada materjali omadusi nagu paksus ja tekstuuri vastavalt kliendi vajadusele muudab Gelatexi atraktiivseks nii moe- kui autotööstusele.
"Green Alley Awardi võistlust korraldame alates 2014. aastast ja igal aastal leiame startup-sektorist ebaharilikke ringmajanduse ideid. Sellel aastal oleme taas näinud häid ja inspireerivaid kontseptsioone. Andsime Green Alley Awardi selle aasta auhinna Gelatex Technologies'ile, kuna nad on välja töötanud keskkonnasõbraliku alternatiivi nahale - materjalile, mida kasutatakse laialdaselt tekstiili- ja autotööstuses. Jäätmetest uue toote valmistamine on ringmajandusega täielikult kooskõlas ja väärib seetõttu auhinda,” lausus Landbell Groupi tegevjuht Jan Patrick Schulz.

Gelatex Technologies'i kaasasutaja ja tehnoloogiajuht Märt-Erik Martensi sõnul tahetakse pakkuda nahale alternatiivi, mis oleks nii keskkonnasõbralikum kui ka taskukohasem. "Green Alley Awardi auhind toetab meie rohelist lähenemisviisi: jätkusuutlikkus mängib ringmajanduses võtmerolli ja meil on hea meel, et suutsime žüriid oma ideega veenda."

Green Alley Award on Euroopa esimene ringmajanduse idufirmade konkurss. Landbell Group on alustavaid ettevõtteid, kelle ideed aitavad maailma jätkusuutlikumaks muuta, tunnustanud alates 2014. aastast. 2019. aastal esitati konkursile 274 avaldust enam kui 30 riigist, mille hulka kuulusid ärimudelid nii digitaalse ringmajanduse, ringlussevõtu ja jäätmetekke vältimise vallas. Selle aasta septembris valis Landbell Group kuus finalisti, kes pakkusid välja rohelisi alternatiividele tavapärastele materjalidele.

„Iduettevõtetel on oluline roll sektoris, mis püüdleb üha enam innovatsiooni poole,” ütleb Schulz. "Gelatex Technologies pole välja töötanud mitte ainult ideed, vaid midagi, millel on ka suur turupotentsiaal."

Green Alley Awardi konkursi auhinnaks on 25 000 eurot ja võimalus alustada ühisrahastuskampaania koos Landbell Groupi partneri Seedmatchiga.