Eesti kalaturu kiirülevaade. Kes saaks kuninga kukkumisel uueks liidriks?

 (114)
Leedukatel enim võita
Leedukate kalapulgad on Eestis väga popid.
Leedukate kalapulgad on Eestis väga popid.Foto: Sven Arbet

Eesti kalatoodete tootmise turg on kirju, tegijaid on omajagu. Tõsisesse kriisi sattunud M.V.Wool kerkis eelmisel aastal turu liidriks. Vähemalt sel aastal peaks nad oma kohast ilma jääma, kuid on oht, et kalakuningas Mati Vetevool ja tema pereäri kaob sootuks. Kes tõuseb troonile, kui see kurb sündmus tõesti aset peaks leidma?

Esmalt olgu öeldud, et loos vaatleme kalatööstusi, kes ka ise toodetega midagi teevad, mitte lihtsalt ei vahenda neid. Siin oli 2018. aastal liidrikohal just M.V.Wool, kel käive tuli kokku üle 23 miljoni euro ning ka kasumi poolest olid nad 437 000 euroga esikohal . Ettevõtte omanikeks Mati, Moonika ja Meelis Vetevool.

Teisel kohal oli käibe poolest leedukate Vičiunai Baltic OÜ 22,4 miljoni euroga. Kasum oli neil täpselt 300 000 eurot. Omanik Viciunu Grupe UAB. Neil on suurim šanss tõusta Eestis taas liidrikohale.

Pronksisel kohal oli 2018. aastal käibe järgi Vettel OÜ, mille käive ulatus 20,6 miljoni euroni, kuid nad jäid ligi 450 000 eurosesse kahjumisse. Tegemist on börsil noteeritud PRFoodsile kuuluva firmaga. Suuromanik on Luksemburgis asuv Amber Trust. Järgnevad Indrek Kasela ning endiste Skype'i tegijate investeerimiskeha Ambient Sound Investment.

Esiviisiku lõpetavad juba mainitud Leedu kalaettevõttele kuuluv Paljassaare Kalatööstus ning Marvi Paulbergi omanduses olev Japs M.V.M AS. Ka nemad lõpetasid eelmise aasta kahjumis. Seega võib öelda, et kalaäri ei ole sugugi lihtne, eriti kui ise ka tootmisega tegeled.

Seotud lood:

Vaata kala, vähilaadsete ja limuste töötlemise ja säilitamisega seotud ettevõtete TOPi: