Eesti külje all Sosnovõi Bori Tšernobõli tüüpi reaktoritega tuumajaamas oli tõsine rike. Tuul puhus Eesti suunas

 (93)
Eesti külje all Sosnovõi Bori Tšernobõli tüüpi reaktoritega tuumajaamas oli tõsine rike. Tuul puhus Eesti suunas
Tuumaohu sümbolFoto: Scanpix/ AFP

Eesti lähistel Leningradi oblastis asuvas Sosnovõi Bori (Leningradi) tuumajaamas peatati täna 2. energiaplokk, kuna turbiinitsehhi üks ruum täitus auruga, kuid radiatsioonileket pole toimunud, teatas tuumajaama pressiteenistus. Teadaolevalt puhus tuul samal ajal valdavalt Eesti suunas.

Teadaandes märgitakse, et intsident leidis aset deaeraatori redutseerimisseadmete 40-ruutmeetrises ruumis, mis isoleeriti täielikult. Esialgsetel andmetel on auru väljapaiskumise põhjuseks torustiku lõhkemine, vahendab ERRi uudisteportaal.

Tuumajaama personali kinnitusel püsib radiatsioonitase nii tuumajaamas kui ka väljaspool seda loomuliku fooni piires.

Praegu töötavad Sosnovõi Bori tuumajaama 1., 3. ja 4. energiaplokk koguvõimsusega 3000 MW.

Keskkonnakaitseorganisatsiooni Zeljonõi Mir aktivistid aga teatasid portaalile Fontanka.ru, et esialgsetel andmetel oli välja paiskunud aur radioaktiivne.

Eesti keskkonnaameti kiirgusseire büroo juhataja Monika Lepasson ütles ERR-i uudisteportaalile, et hetkel pole ei ametlike kanalite kaudu ega seirejaamade poolt mingit häiret tulnud. Hetkel vaadatakse seirejaamade tulemusi põhjalikumalt üle ning millegi kahtlase märkamisel lubati avalikkust teavitada.

Meile lähim tuumajaam Sosnovõi Bor paikneb Eesti piirist 80 kilomeetri kaugusel. Jaamas on neli reaktorit, mis on sama tüüpi nagu Tšornobõli tuumaelektrijaama reaktorid 1 ja 2. Praegu ehitatakse samasse piirkonda Leningradi II tuumajaama.