Eesti Pank kärpis tuleva aasta kasvuootust

 (30)
Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) Eesti missiooni lõpukohtumise pressikonverents
Eesti Panga president Ardo Hansson.Foto: Tiit Blaat

Eesti Pank langetas täna avaldatud majandusprognoosis oluliselt tuleva aasta sisemajanduse kogutoodangu (SKT) kasvu prognoosi. Kui suvel prognoosis keskpank, et majandus kasvab järgmisel aastal 3,9 protsenti, siis nüüd oodatakse 2,1-protsendilist kasvu.

Selle aasta kasvuootuse on keskpank tõstnud varasemalt 0,7 protsendilt 1,9 protsendile. 2016. aasta ootusi on keskpank veidi allapoole tõmmanud: kui suvel loodeti 3,6-protsendilist kasvu, siis nüüd 3,3 protsenti.

Inflatsiooniootust on keskpank peamiselt energiahindade languse tõttu samuti allapoole tõmmanud. Selle aasta kokkuvõttes peaks inflatsioon jääma miinusmärgiga, -0,1%, tuleval aastal on hinnatõus 0,8% ning 2016. aastal tõuseb 2,1 protsendini.

Keskpank on langetanud ka tööpuuduse määra ning palgatõusu ootust. Tööpuuduse määr peaks jääma veidi allapoole 8 protsendi taset, juunikuises prognoosi oodati 8,5% töötuse määra nii tulevaks kui ületulevaks aastaks.

Palgasurve peaks keskpanga prognooside kohaselt veidi leevenema. Keskmise brutokuupalga muutus peaks selle aasta kokkuvõttes olema 5,4% suvel oodatud 6% asemel. Tuleval aastal on palgakasv samuti 5,4% varem oodatud 6,2% asemel ning 2016. aasta palgatõusuks prognoosib keskpank 6 protsenti suvise 6,7% asemel.