Eesti Pank: tööpuuduse tõttu jätkub hinnalangus kogu teise poolaasta vältel

 (7)
Eesti Pank: tööpuuduse tõttu jätkub hinnalangus kogu teise poolaasta vältel
Tarbijad eelistavad pigem säästa või kulutavad vaba raha tööstuskaupadele ja toiduainetele. Foto: Anni Õnneleid

Eesti Panga ökonomist Sulev Perdi hinnangul jätkub tarbijahindade langus ka teisel poolaastal.

Statistikaameti teatel langesid tarbijahinnad juulis aastavõrdluses 0,9 protsenti. Energiahinnad odavnesid 10 protsenti, kuid toiduained (sh alkohol ja tubakas) kallinesid 1,7. Alusinflatsioon, mis hõlmab nii tööstuskaupasid kui ka teenuseid, on alates aprillist püsinud nulli lähedal.

Hinnalanguse taga olid peamiselt energiahinnad, sest mootorikütused odavnesid aastaga 14 protsenti. „Kuigi toornafta barrelihind ületas juulis maailmaturul 40 dollari taseme, on selle mõju tarbijahindadele leevendanud euro vahetuskursi tugevnemine. Elektri tarbijahinnad on viimastel kuudel järsult kõikunud, sest Norra ja Rootsi odav elekter ei jõua piiratud ülekandevõimsuse tõttu Balti riikidesse," sõnas Pert.

Teenuste hinnad on odavnenud, sest reisimine ja vaba aja veetmine on koroonaviiruse tõttu endiselt piiratud. „Tarbijad eelistavad pigem säästa või kulutavad vaba raha tööstuskaupadele ja toiduainetele. Järsu majanduslanguse ja kasvava tööpuuduse tõttu jätkub hinnalangus kogu teise poolaasta vältel," lisas ta.