Eesti parimad ettevõtted on ABB ja Tallink Grupp

 (4)

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) poolt välja antav Ettevõtluse Auhind 2008 läks ABB-le ning Eesti ettevõtete konkurentsivõime edetabelis tuli esimeseks Tallink Grupp.

Loe veel

Lisaks kahele peaauhinnale kuulutati konkurssidel välja võitjad kuues auhinnakategoorias ning selgitati kõige konkurentsivõimelisimad ettevõtted 12 majandustegevusalas, teatas EAS Päevaleht Online’ile.

EAS-i juhatuse esimehe Ülari Alametsa sõnul anti Ettevõtluse Auhinna peaauhind ning ühtlasi tiitel Välisinvestor 2008 stabiilset arengut näidanud ettevõttele, kes tunnistati parimaks välisinvestoriks ka läinud aastal.

„Tänaseks on rahvusvahelisse kontserni kuuluval ABB-l Eestis juba üle 1000 töötaja ning tehased Keilas, Jüris ja Maardus. Ettevõtte käive on 1,7 miljardit, investeeringute kogumaht 650 miljonit krooni ning üle poole toodangust läheb ekspordiks,“ sõnas Alamets.

Aasta Areneja 2008 võitjaks valiti Tiptiptap OÜ, mis toodab ja disainib lastemänguväljakuid.

Innovaator 2008 võitjaks valiti VKG Oil AS, kes hakkas eelmisel aastal kasutama uudset tehnoloogiat põlevkiviõli töötlemisel, mis võimaldab põlevkiviõli saadusi senisest palju kasumlikumalt eksportida ning kasutada põlevkivi ka uutes tööstusvaldkondades, näiteks šampoonide tootmisel.

Eksportöör 2008 võitjaks osutus Ecometal AS, kes toodab kasutatud seadmetest pliid.

Tööstusettevõte 2008 võitjaks valiti Favor AS, kes töötleb lehtmetalli. Ettevõte valmistab väga mitmekesises valikus tooteid, mis on nõutud ka teiste Eesti tööstusettevõtete toodangu valmimises.

Turismi Uuendaja 2008 võitjaks valiti MTÜ Emajõe Lodjaselts, kes rakendas oma huvi ennistada ajalooline laevatüüp edukalt ettevõtlusse ning pakub lodjasõitu ainsana Eestis.

Konkurentsivõime Edetabeli koostamise eesmärgiks on välja selgitada kõige konkurentsivõimelisemad ettevõtted, pakkuda ettevõtetele võimalust võrrelda end teiste omasugustega ning hinnata Eesti ettevõtete edukust, tulemuslikkust ja jätkusuutlikkust.

Tiitli Eesti Konkurentsivõimelisim Ettevõte 2008 sai Tallink Grupp, kes osutus ka kõige konkurentsivõimelisemaks turismiettevõtteks.

Möödunud aasta võitjatest suutsid esikohapositsiooni ja hea konkurentsivõime oma kategoorias säilitada 4 ettevõtet – BLRT Grupp AS juba viiendat, Mazeikiu Nafta Trading OÜ kolmandat ning Tallink Grupp AS ja Tallinna Sadam AS teist aastat järjest.

“Konkurents kui majanduslik võistlus – võistlus paremate müügitulemuste, lojaalsemate partnerite ja andekamate töötajate nimel on Eesti koduturul täna tihedam kui kunagi varem. Seda näitab nii käesolev edetabel kui igapäevased uudised,” sõnas Kaubanduskoja peadirektor Siim Raie Konkurentsivõime Edetabeli tulemusi kommenteerides.
Kui vaadata edetabeli parimate ettevõtete omakapitali jaotust, siis pooled võitnud ettevõtetest kuuluvad Eesti erakapitalile, 1 ettevõte 100%-liselt väliskapitalile ja ülejäänud võitjatel on kapital jagatud eesti- ja välismaiste omanike vahel.

2008. aasta Konkurentsivõime Edetabeli koostamisel osales kokku 420 Eesti ettevõtet, kellest vastavalt metoodikale kvalifitseerus lõpptabeli koostamisel 375. Edetabelis osalemine oli vabatahtlik.

Lisaks anti piduliku tseremoonia käigus üle eriauhinnad.

Konkurentsivõime Edetabeli raames andis Swedbank sel aastal välja eriauhinna edukaimale laienejale Baltikumis.

Tunnustust vääris kolme Balti riigi erinevuste ärakasutamine ja ületamine oma konkurentsieeliste loomisel, piiriülese koostöö arendamine ning välisturgude muutmine ettevõtte koduturuks. Selle eriauhinna pälvis teraskatuste ja vihmaveesüsteemidega tegelev AS Toode.

„Tunnusta ettevõtluse edendajat” on üleeuroopalise konkursi „European Enterprise Awards” raames korraldatav siseriiklik eelvoor, millega soovitakse välja selgitada, tunnustada ja laiemale avalikkusele esitleda silmapaistvaid algatusi ja tegijaid, kes on panustanud ettevõtluskeskkonna edendamisse.

Konkursi tulemusena anti käesoleval aastal välja kaks peaauhinda, mille võitsid BDA Consulting OÜ projekt „Noorte äriplaanide konkurss „Ajujaht““ ja MTÜ Eesti Külaliikumine Kodukant projekt „Õppiv küla“. Lisaks kuulutas žürii välja ka võitjad Eesti eelvooru alamkategooriates.

Auhinna sai ka Parim Õpilasfirma 2008 - Luunja keskkooli firma MathEco, mis arendab ja toodab põnevat matemaatilist doominomängu. Firma missioon on kergendada lastel matemaatika õppimist huvitava loogikamängu abil, arendades samas nende loogilist mõtlemist ja peast arvutamise oskusi.

Kogu info ettevõtluskonkursside ja tulemuste kohta nüüd ka uues portaalis www.konkurents.ee <http://www.konkurents.ee/> .