Eesti startupi-maastikul käärib suur tüli miljonite üle: kes saab endale Eesti edukaimad idufirmad?

 (5)
öine linn
Öine linnFoto: Andres Putting

Eesti idufirmamaastikul käärib üks suur tüli. Küsimus on selles, kes saab õiguse valitseda riigi riskiraha üle ehk kes hakkab haldama siiamaani väga edukalt esinenud Arengufondi investeerimisfirma SmartCap portfellis olevaid idufirmasid. Kirjutab portaal Geenius.

Seoses Arengufondi sulgemisega annab riik kellelegi konkursi korras üle ka senised Arengufondi investeeringud idufirmadesse ehk SmartCapi asemele tekib uus fond ning sellele fondile uus valitseja, kes jätkab portfelli haldamist.

SmartCap asutati neli aastat tagasi Arengufondi tütarettevõttena ja riik on sinna pannud üle 33 miljoni euro. SmartCapi portfellis olevad ettevõtted on kaasanud veel umbes 30 miljoni euro ulatuses grante ja umbes 70 miljoni euro väärtuses investeeringuid, millest suurema osa moodustab välisinvestorite raha.

Kokku on fondi portfellis hulk Eesti edukamaid idufirmasid nagu VitalFields, Lingvist, Jobbatical, Defendec, Sportlyzer ja teisi. SmartCapi kõige tuntum edulugu on GrabCAD, mis leidis ostja väidetavalt 100 miljoni dollari eest. Ilmselt kahjumiga, aga siiski leiti Fits.me-le ostjaks Jaapani IT-gigant Rakuten, millesse Eesti fond oli investeerinud. Samuti kahjumiga läks kaubaks Now! Innovations. Kokku on exiteid hinnanguliselt 150 miljoni euro eest.

Võib öelda, et SmartCap on Eesti kõige edukam fond, mis siinseid idufirmasid kasvatab.

Loe pikemalt portaalist Geenius.