Projekt läheb maksma 600 miljonit krooni ning seeriatootmisse läheks uudne seade aastaks 2007, kirjutab Eesti Päevaleht.

Akadeemik Endel Lippmaa (pildil) sõnul on Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudis (KBFI) sisse seatud labor, kus teadlased projekti kallal töötavad.

Kütuseelement on detail suuremast tehnilisest seadest, mida saab kasutada nii mikroelektroonikas kui ka suurtes energiavõrkudes. Seega saaks majapidamised ja autoomanikud seadet kasutada. Elumaja elektri ning soojusega varustav seade oleks keskmise külmkapi suurune.

Lippmaa ei osanud öelda, millal teadlased töö tulemusel odavat elektrit tootma saaks hakata. “Võrreldes muu maailmaga peame väga väikeste summadega opereerima, kuid see ei tähenda, et me hakkama ei saaks. Kogu ettevõtmise edu on garanteeritud,” lausus akadeemik.

Kui suuri investeeringuid projekt sel aastal nõuab, Lippmaa ei öelnud, kuid lisas, et projekti rahastatakse riskikapitaliga. Tema sõnul pole Eesti riik teadustööks sentigi eraldanud, kuid projekti vedajad taotlevad ka riigilt raha.

Ettevõtmist rahastava ASi Elcogen juhatuse esimees Enn Õunpuu lausus, et projekti kallal töötab paarkümmend inimest.

Projekti on investeeritud 5,1 miljonit krooni, millest pool on kulunud laboriseadmete muretsemiseks ning pool teaduslikele uuringutele. Sel aastal kulub investeeringuteks veel kümme miljonit krooni, järgmisel aastal 15-20 miljonit krooni. Siiani on rahastajaks olnud sajaprotsendiliselt Eesti erakapital.