Eestis ebapopulaarne Nord Stream 2 lubab gaasi torusse lasta, ehkki seni pole ehitusluba Taanilt

 (85)
Nord Stream 2
Nord Stream 2 paigaldamine LäänemerreFoto: Ilmar Saabas

Ehkki gaasitoru Nord Stream 2 pole saanud ehitusluba Taanilt, avaldas gaasifirma OMV, et esimene tarne toimub juba 31. detsembri südaööl, vahendas Venemaa valitsuse häälekandja Rossiskaja Gazeta.

Läänemerre on paigaldatud ligi 70 protsenti kavandatavast torus, kuid ettevõtte juht Rainer Zele kinnitusel pole ettevõtmisega seoses mingisuguseid tõrkeid põhjust oodata.

Venemaa gaasifirma Gazpromi juht Aleksei Miller oli juba varem teatanud, et Nord Streami käivitamise tähtaega ei kavatseta muuta ja ehitatakse valmis 2019. aasta lõpuks.

Taani poolse loa puudumine ei mõjuta Milleri sõnul projekti kudagi, sest tegemist on vaid 130 kilomeetri pikkuse lõiguga, mis ehitatakse valmis kõige rohkem viie nädalaga.

Gazpromi direktorite nõukogu esimees Viktor Zubkov teatas, et arvestab Taani poolse kooskõlastuse saabumisega juba oktoobrikuuks.

Nord Stream 2 kujutab endast kahe gaasitoru ehitamist Venemaalt läbi Läänemere kuni Saksamaani. Rohkem kui 1200 kilomeetri pikkune toru läbib Venemaa, Soome, Rootsi, Taani ja Saksamaa majandustsooni.

Eesti on gaasitoru vastu häälekalt protestinud, tuues vastuargumendiks halva mõju keskkonnale.