Eestlased laenavad järjest julgemalt


Eestlased laenavad järjest julgemalt
----

Eesti kommertspankade esimese poolaasta tulemused näitavad, et Eestis võtavad inimesed üha suuremaid eluasemelaene ja üha pikemaks perioodiks, kirjutab Äripäev.

Ühispanga eralaenude arendusjuht Triin Messimas ütles, et keskmine eluasemelaenu summa on selle aasta esimese kuue kuuga mullusega võrreldes Ühispangas kasvanud üle 50 000 krooni võrra 243 000 kroonini. Pikenenud on ka keskmine laenutähtaeg - 9,2 aastalt 10 aastale.

Tänavu väljastati Ühispangas kuue kuuga 994 eluasemelaenu summas 242 miljonit krooni, eelmisel aastal anti sama perioodi jooksul 1022 eluasemelaenu 195 miljoni krooni eest.

"Kuigi 2001. aasta alguskuud olid Ühispangas eluasemelaenu väljastamise osas tagasihoidlikud, siis mai ja juuni olid edukamad," ütles Messimas. "Eluasemelaenu väljastamist Ühispangas on kindlasti küllaltki palju mõjutanud uued eluasemelaenutooted, mille pakkumist alustati 2001. aasta mais - 8protsendilise fikseeritud intressiga Eluasemelaen Noortele ja eluasemelaenu, elukindlustuse ja kogumiskindlustuse kombinatsioon Preemialaen."

Hansapanga eralaenu arendusosakonna juhataja Kersti Arro ütles eile, et võrreldes möödunud aasta sama perioodiga on Hansapank andnud tänavu esimesel poolaastal 14 protsendi võrra rohkem kodulaene.

"Kuue kuuga on väljastatud 600 miljonit krooni eest eluasemelaene, juurde on tulnud umbes 2500 kodulaenuklienti," rääkis Arro.

2000. a juunis oli Hansapangalt kodulaene võetud 110 miljoni krooni eest, tänavu juunis kasvas see summa 137 miljonile kroonile.

"Laenude müümist on suurendanud ka intressi langus võrreldes 2000. aasta juuniga 1,25 protsendi võrra," lisas Arro. Juunis oli Hansapanga keskmine kodulaenu intress ca 9,4%, suuremad summad müüakse soodsama intressiga ja väiksemad summad pisut kõrgema intressiga.

Keskmine laenusumma on Hansapangas 150 000 krooni, keskmine laenuperiood jääb 10-15 aasta piiresse.

Eelmise aasta lõpus läbiviidud Emori uuring näitas, et laenukoormus on 22 protsendil Eesti peredest, enim on laenu võtnud 18-29aastasted.

Emori andmeil on Leedus laen 6 protsendil peredest, Lätis on laenajaid kaks korda rohkem, 13 protsenti.