Ehitushinnad esimeses kvartalis tõusid

 (2)
Ehitushinnad esimeses kvartalis tõusid
Foto: Ilmar Saabas

Ehitushinnaindeks kerkis esimeses kvartalis võrreldes eelmise kvartaliga 0,4% ja võrreldes 2011. aasta esimese kvartaliga 5%, teatas statistikaamet.

Ehitushinnaindeksit mõjutas esimeses kvartalis võrreldes eelmise aasta sama kvartaliga eelkõige materjali ja tööjõu kallinemine, mis andsid indeksi kogutõusust vastavalt üle poole ja üle kolmandiku.

Eelmise kvartaliga võrreldes odavnes tööjõud esimeses kvartalis 3,3%, kulutused ehitusmasinatele tõusid 4,4% ja -materjalidele 1,7%.

Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi muutus oli 2012. aasta esimeses kvartalis võrreldes eelmise aasta neljanda kvartaliga 0,1% ja võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga 5,8%.

Ehitushinnaindeksi arvutamisel kaasatakse neli ehitistegruppi: eramud, korruselamud, tööstus- ja ametihooned. Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi puhul on vaatluse all ametihooned. Ehitushinnaindeks väljendab ehitustegevuse maksumuse muutust ehitusplatsi otsekulude tasemel. Otsekuludes arvestatavad ressursid jaotatakse kolme põhigruppi: tööjõud, ehitusmasinad ja -materjal.