Ehitushinnad tõusid esimeses kvartalis

 (1)
Ehitushinnad tõusid esimeses kvartalis
Foto: Ilmar Saabas

Ehitushinnaindeks tõusis aasta esimeses kvartalis võrreldes mullu esimese kvartaliga 5,6 protsenti ja mullu neljanda kvartaliga võrreldes 2,2 protsenti.

Aastaga mõjutas ehitushinnaindeksit eelkõige materjali kallinemine, mis andis indeksi kogutõusust üle poole, ja tööjõu kallinemine, mis andis indeksi kogutõusust üle kolmandiku, teatas statistikaamet.

Eelmise kvartaliga võrreldes odavnes materjal 0,1 protsenti, kulutused ehitusmasinatele tõusid 1,4 protsenti ja tööjõule 6,4 protsenti.

Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeks tõusis tänavu esimeses kvartalis võrreldes mullu neljanda kvartaliga 2,1 protsenti ja võrreldes mullu esimese kvartaliga 6,1 protsenti.

Ehitushinnaindeksi arvutamisel kaasatakse neli ehitistegruppi, eramud, korruselamud, tööstus- ja ametihooned. Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi puhul on vaatluse all ametihooned.

Ehitushinnaindeks väljendab ehitustegevuse maksumuse muutust ehitusplatsi otsekulude tasemel. Otsekuludes arvestatavad ressursid jaotatakse kolme põhigruppi: tööjõud, ehitusmasinad ja -materjal.