Elekter vee alt: uus elektrijaam maksab 320 miljonit eurot

 (41)
Läänemeri
Foto: Siim Lõvi

Muuga lahte OÜ Energiasalve poolt plaanitavale pump-hüdroakumulatsioonijaamale (PHAJ) loodab ettevõte ehitusluba taotleda tuleva aasta alguses, äriplaani kohaselt on projekti maksumus 320 miljonit eurot.

Peetud on ka läbirääkimisi võimalike investoritega, kuid midagi kindlat saab öelda pärast detailplaneeringu kehtestamist, ütles BNS-ile Energiasalve juhatuse liige Lembit Vali.

Hetkel on detailplaneeringu kehtestamine lõpusirgel, kinnitas Vali. Pärast detailplaneeringu avalikustamist saab võimalikuks keskkonnamõjude strateegilise hindamise andmine Harju keskkonnaametile heaks kiitmiseks ning detailplaneeringu kehtestamise järel on juba võimalik taotleda vee erikasutusluba ning sõlmida liitumisleping Eleringiga, lisas ta.

Elektrijaama projektile on toetust taotletud ka Euroopa Liidu järgmisest eelarveperioodist ning Muuga PHAJ on arvatud avaliku huvi projektide nimekirja. Toetust võidakse anda jaama projekti ettevalmistamiseks, aga investeerimistoetust pumpjaamad ei saa, rääkis Vali.

Muuga lahte Jõelähtme valla rannajoone lähedusse rajatava elektrijaama ja kunstliku saare planeerimine on käinud alates 2010. aastast, maa-aluse elektrijaama nimivõimsuseks on kavandatud kuni 500 megavatti.