Elering astus sammu lähemale eesmärgile siduda Eesti Venemaa elektrivõrgust lahti

 (7)
Taavi Veskimägi Eleringi elektrisüsteemi juhtimiskeskuses
Taavi Veskimägi Eleringi elektrisüsteemi juhtimiskeskusesFoto: Sven Arbet

Elering sõlmis kolmapäeval riigihankekonkursside tulemusel lepingud Merko Infra AS-iga Tsirguliina 330-kilovoldise alajaama renoveerimiseks ning uue 330-kilovoldise alajaama ehituseks Kilingi-Nõmmele.

Tsirguliina alajaama uuendamine maksab 4,3 miljonit eurot ja Kilingi-Nõmme alajaama ehitamine 3,1 miljonit eurot. Alajaamad valmivad sõlmitud lepingute kohaselt 2019. aasta lõpus.

Tsirguliina alajaama 330-kilovoldi jaotusseade on ehitatud 1984. aastal. Alajaama 330-kilovooldi osa seadmed on füüsiliselt vananenud ja amortiseerunud, nõudes jooksvalt suuremahulisi remondi- ja hooldustöid. Renoveerimistööde käigus ehitatakse Tsirguliina alajaama välja uus 330-kilovoldi jaotusseade ja paigaldatakse teine autotrafo. Välja ehitatakse ka uued releekaitse- ja automaatikasüsteemid. Alajaama trafodele rajatakse uued vundamendid ja õlieraldussüsteem.

Uuena rajatavasse Kilingi-Nõmme 330-kilovoldi alajaama ehitatakse kahe sektsiooniga jaotusseade, kuhu ühendatakse kolm õhuliini, mis suunduvad vastavalt Tartusse, Sinti ja Riiga. Alajaama releekaitse, juhtumis- ja abipingesüsteemide jaoks ehitatakse juhtimishoone.

Kilingi-Nõmme 330-kilovoldise alajaama ehitustöid finantseerib 65 protsendi ulatuses Euroopa Liit, ülejäänud osas on rahastamise allikaks ülekandevõimsuste oksjonitulu. Ülekandeteenuse tariifi ehk elektritarbijate elektriarveid Kilingi-Nõmme uue alajaama ehitus ei suurenda.