Eluasemete hinnad kerkisid viie aasta kiireimas tempos

 (9)
Uued kortermajad.
Uued kortermajad.Foto: Andres Putting

Statistikaameti andmetel tõusis eluaseme hinnaindeks 2020. aasta esimeses kvartalis võrreldes 2019 aasta esimese kvartaliga 11,5%. Viimati oli eluaseme hinnaindeksi muutus sellest suurem 2014. aasta kolmandas kvartalis, mil see oli 13,2%.

Statistikaameti analüütiku Egne Säinasti sõnul tõusid võrreldes 2019. aasta esimese kvartaliga korterite hinnad 11,3% ja majade hinnad 11,7%. „Kõige enam ehk 12,1% kasvasid Tallinna korterite hinnad, Tallinnaga külgnevates piirkondades koos Tartu ja Pärnuga tõusid hinnad 8,9% ning ülejäänud Eestis 12%,“ täiendas Säinast.

Eluaseme hinnaindeks näitab kodumajapidamiste poolt eluaseme soetamiseks tehtud tehingute ruutmeetrihindade muutust ning seda arvutatakse korterite ja majade kohta.

Omaniku kasutuses oleva eluaseme hinnaindeksi muutus oli 2020. aasta esimeses kvartalis võrreldes 2019. aasta sama kvartaliga 8,6%.

Omaniku kasutuses oleva eluaseme hinnaindeks iseloomustab kodumajapidamiste seisukohast uute eluasemete soetamise ning eluaseme ostja ja kasutajana tehtavate muude kulutuste hindade muutust. Indeks koosneb neljast osast: eluaseme ost, muud eluaseme ostmisega seotud teenused, eluaseme kapitaalremont ja eluaseme kindlustus.