Eluasemete hinnaindeks sihib buumiaegset tipptaset

 (14)
Lasnamägi
Korterite hinnad on jõudmas viimase buumi aegsele tasemele.Foto: Madis Veltman

Eluaseme hinnaindeks tõusis aastaga 7,4%, jõudes üheksa aasta taguse kinnisvarabuumiga võrreldes samale tasemele.

Statistikaameti eluaseme hinnaindeks jõudis kolmandas kvartalis 167 punktini, mis on sama tase kui 2007. aasta kolmandas kvartalis. Hinnaindeksi senine rekord oli 2007. aasta teises kvartalis, mil indeks ulatus 172 punktini. Statistikaameti arvutatava hinnaindeksi alus on 100 punkti, mis võrdub keskmiste hindadega 2010. aastal.

Aastaga on korterite hinnad tőusnud 7,4% ja majade hinnad 7,3%. Muu Eesti hinnad on hakanud kiiremini kasvama kui suurlinnade omad: korterite hinnad tőusid Tallinnas 6,9%, Tallinnaga külgnevates piirkondades koos Tartu ja Pärnuga 6,4% ning ülejäänud Eestis 12,1%.

Eelmise kavartaliga võrreldes kasvas hinnaindeks 3,4%, teatas statistikaamet.

Eelmise kvartaliga vőrreldes tőusid korterite hinnad 4,5% ning majade hinnad 0,8%. Kvartalioga kasvasid korterite hinnad tőusid Tallinnas 5,1%, Tallinnaga külgnevates piirkondades koos Tartu ja Pärnuga 2,1% ning ülejäänud Eestis 5,8%.

Eluaseme hinnaindeks näitab kodumajapidamiste poolt eluaseme soetamiseks tehtud tehingute ruutmeetrihindade muutust. Eluaseme hinnaindeks arvutatakse korterite ja majade (ühepereelamud, paarismajad ja ridaelamud) kohta.

Seotud lood:

Omaniku kasutuses oleva eluaseme hinnaindeks kasvas kvartaliga 7,2% ja aastaga 8,2%.

Omaniku kasutuses oleva eluaseme hinnaindeks iseloomustab kodumajapidamiste seisukohast uute eluasemete soetamise ning eluaseme soetaja ja kasutajana tehtavate muude kulutuste hindade muutust. Indeks koosneb neljast osast: eluaseme soetus, muud eluaseme soetusega seotud teenused, eluaseme kapitaalremont ja eluaseme kindlustus.