Tänane
kirjutab Eesti Energia juhtide peades valminud JOKK-skeemist, tänu millele on aastate pärast kõige vingemad spordi- ja meelelahutuskeskused Ida-Virumaal. Eesti Energia Kaevandused rajab kuni 80 meetri kõrgust motomäge ning VKG teatas hiljuti Aidu karjääri püramiidideala ehitamise plaanist.

Nende meelelahutuskeskuste rajamise peamine eesmärk ei ole aga heategevus, vaid nii pääsevad põlevkivi kaevandavad Eesti Energia ja VKG järgnevatel aastatel kümnete miljonite eurodeni küündivate saastetasude maksmisest.

Miks on kaevandajad nii väga huvitatud aherainemägede kujundamisest? Aheraine on põlevkivi rikastamisel ülejääv lubjakivi ning seda on maa alt väljatoodavas kaevises 40 protsenti ehk seda koguneb aastas miljoneid tonne.

Kui põlevkivi kaevandamise mahud tõusevad edaspidi kuni 20 miljoni tonnini aastas, siis vastavalt suurenevad ka aheraine kogused. Kaevandaja jaoks on see paras nuhtlus, seaduse järgi on rikastamisel ülejääv aheraine jääde ning selle ladestamise eest tuleb riigile maksta saastetasu. Iga tonni pealt praegu 0,76 eurot, miljonite tonnide pealt juba miljoneid eurosid.

Maksust saab vabaks, kui materjali taaskasutada. Sestap on nupumehed välja mõelnud, kuidas aherainet ka kuhja ajades pääseb saastetasude maksmisest. Kõigepealt tuleb välja käia vabaaja- või spordikeskuse idee, lasta kinnistule detailplaneering teha, seejärel kujunda mägi juba ehitusprojekti järgi ning seaduse mõttes ongi tegemist aheraine taaskasutamisega. Juriidiliselt on kõik korrektne ning kaevandaja saab jäätmete murest lihtsalt ja kõige odavamal viisil lahti.