Eraisiku tulumaks Rootsis üle 56 protsendi

 (22)
Eraisiku tulumaks Rootsis üle 56 protsendi
Scanpix

Eraisiku tulumaksumäär on maailmas tõusuteel, sest valitsused püüavad sel moel vähendada riigieelarve defitsiiti, kusjuures kõrgeim on määr Rootsis.

Ettevõtte teatel on eraisiku maksumäär näidanud eelnenud seitsmel aastal langustrendi, mis paistab olevat lõpule jõudnud – maailma keskmine maksumäär tõusis viimase aastaga 0,3 protsendipunkti võrra 29,4 protsendile. Eraisiku tulumaksu puhul võrdles uuring iga riigi kõrgeimat maksumäära, näitab KPMG rahvusvaheline maksu-uuring.

Suurimat eraisiku tulumaksu maksavad endiselt inimesed Euroopa Liidus, kus keskmine kõrgeim maksumäär tõusis viimase aasta jooksul 0,4 protsendipunkti võrra. Suuruselt järgmine maksukoorem on Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas.

Maailma kõrgeim erasiku tulumaks on Rootsis, kus maksimummäär ulatub 56,6 protsendile. Makse langetanud Taani on nüüd teisel kohal 55,4 protsendiga ja Holland kolmas 52 protsendiga. Aasias on 50 protsendiga kõrgeim määr Jaapanis ning Ladina-Ameerikas 40 protsendiga Tðiilis. Maailma kõige järsem maksumäära tõus oli Ühendkuningriigis ehk maksimaalne määr tõusis 40 protsendilt 50le.

Uuring toob esile, et Eesti võttis esimesena 1994. aastal kasutusele ühtse maksumäära (flat tax), mida kavatseti 2012. aastaks langetada 18 protsendile, kuid nüüd on plaanist loobutud. Läti tõstis oma maksumäära 23 protsendilt 26le.

USAs rakendub kõrgeim maksumäär alates 373 640st dollarist.

„Paljudes riikides maksumäärad ei muutunud, kuid teistes tulenesid muutused peamiselt valitsuste püüdest vähendada maksutõusuga riigieelarve defitsiiti,“ ütles KPMG Baltics OÜ maksuvaldkonna juht Joel Zernask.

Uuring annab ka ülevaate, mis sissetulekust alates rakendatakse astmelise tulumaksuga riikides kõrgeimat eraisiku tulumaksumäära. Kõrgeim lävi on Ameerika Ühendriikides (373 640 USA dollarit maksustatavat sissetulekut), järgnevad Saksamaa 316 456 ning Singapur 231 716 dollariga; madalaim tase on Costa Ricas (1791 dollarit).

Ekspressi konverents 2020