Eramud on taas hinnas

 (7)
Eramud on taas hinnas
Foto: Tanel Meos

Viimase seitsme kvartali jooksul on selgelt märgata Tallinna ja selle lähiümbruse korteriturul hindade stabiliseerumist. Selle taustal tundub hoonestatud elamumaa kruntide hindade stabiliseerumine ja oodatav tõus ootuspärane ja põhjendatud.

"Euroga liitumise järgne kinnisvaraturg on pärast esimest kvartalit võrreldes möödunud aasta sama perioodiga väikeses languses, kuid kvartali viimane kuu näitas kasvutrendi jätku. Kogu Eesti kinnisvara ostu-müügitehingute arv on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga tõusnud 3% ning tehingute koguväärtus kasvanud 52%," iseloomustas Uus Maa Kinnisvarabüroo elamispindade tegevjuht Elari Tamm seisu kinnisvaraturul, vahendab Äripäev.

Hoonestatud elamumaa kruntidega tehtud tehingu hinnad olid Arco Kinnisvarabüroo ASi juhata Mart Saa sõnul nii Tallinnas kui ka Harjumaal esimeses kvartalis tõusutrendis. Tehingute arv langes umbes 20%, mille põhjuseks oli Saa hinnangul ilmselgelt euroga harjumine.

HInnad tõusnud 2006. aasta tasemele. Tamme sõnul on kõige rohkem eramuid müüdud Tallinna lähiümbruses ning valdavalt jäävad tehinguid 100 000 kuni 180 000 euro vahele. "Müüdud on aga ka keskmisest tunduvalt kallimaid eramuid. Arco Varale teadaolevalt oli 2011. aasta I kvartalis müüdud kalleima eramu hind Tallinnas Pirital 850 000 eurot ja Harjumaa kaugeimas vallas läks ligi 390 000 euro eest kaubaks eksklusiivne mere lähedal asuv palkelamu. Kokkuvõtvalt võib tõdeda, et Harjumaa ja Tallinna hoonestatud elamumaa hinnad on praeguseks tõusnud 2006. aasta tasemele," rääkis Saa aasta esimestel kuudel toimunust.

Kõrgemat hinda on ostjad nõus maksma vaid hea ehituskvaliteedi ja planeeringu ning korraliku viimistluse eest. Keskpärases seisukorras või mittekvaliteetse viimistlusega, samuti kasutuses olevate elamute müümine on keeruline. "Reaalne tehing sünnib neil puhkudel tavaliselt renoveerimist vajavate objektide hinnatasemel. Huvi puudub ka pooleliolevate ehitiste vastu, kuna turul on piisavalt valmis elamuid. Nn põlluarendused ei paku ostjaile enam mingit huvi, välja arvatud ehk ülisoodsad pakkumised, kuid selliseid on aruharva," ütles Saa.