Ettevõtjad: arusaamatu, kust suur majanduskasv tuleb

 (56)
Jüri Käo
Jüri KäoFoto: Priit Simson

Kolmapäeval toimunud konverentsil Äriplaan 2014 arutlusringil imestas suurettevõtja ja tööandjate keskliidu president Jüri Käo, mille alusel ennustatakse järgmiseks aastaks suurt majanduskasvu.

Käesoleva aasta kahe esimese kvartalis majandus kvartaalses võrdluses kahanes, mis viimati oli Käo sõnul aastal 2009. Kõik analüütikud alandasid käesoleva aasta Eesti majanduskasvu, kuid uuest aastast oodatakse ikkagi vähemalt 3 protsendilist kasvu. Käod pani see imestama, kuna ta ei näe ega ole ka keegi selgitanud, kust see kasv võiks tulla.

Soome taustaga investor Peter Ingman ennustas tulevaks aastaks, et kasv Soomes ei tule, aga Eestis küll. Ettevõtja ja Büroomaailma omanik Jüri Ross ennustas samuti Eestile majanduskasvu tuues põhjenduseks, et Põhjamaadest  tuuakse tehaseid Eestisse.

Tulevikku vaadates ütles Käo, et Eesti peab midagi tegema väga kõrgete tööjõukuludega. „Mingi maksureform on vajalik. Tööjõu maksukoormus peaks vähenema," ütles Käo. Majandusanalüütik Maris Lauri pidas samuti vajalikuks muutusi, sest ohus on eelkõige rahulolevad ja stabiilsust hindavad ettevõtted.