Ettevõtjad seljatasid Euroopa Kohtus Tallinna: müügimaks oli ebaseaduslik

 (165)
Ettevõtjad seljatasid Euroopa Kohtus Tallinna: müügimaks oli ebaseaduslik
Foto: Priit Simson

Täna saabus Euroopa Kohtust pikisilmi oodatud otsus Tallinna müügimaksu seaduslikkuse kohta. Euroopa Kohus otsustas, et maks on EL õigusega ja aktsiisidirektiiviga vastuolus.

Euroopa Kohtu otsus tähendab, et ebaseaduslikult kogutud maks koos intressidega ettevõtjatele tagasi maksta.

Konkreetse vaidluse osapooled oli Statoil Fuel & Retail Eesti AS ja Tallinna Ettevõtlusamet.

„Euroopa Kohtu otsus on väga olulise tähtsusega. Tegemist ei ole memo või mõtisklusega, vaid Eesti kohtutele kohustusliku juhisega,“ kommenteeris vaidluses Statoili esindanud advokaadibüroo Sorainen partner ja Tartu Ülikooli EL õiguse dotsent Carri Ginter.

Ginter lisas, et vastupidisele seisukohale asus menetluses näiteks Kreeka, aga kohus ja Euroopa Komisjon nõustusid, et maks on EL-i õigusega ja aktsiisidirektiiviga vastuolus. „See otsus mõjutab tulevikus kõigi 28 EL liikmesriigi kohtupraktikat ja õigusloomet,“ rõhutas Ginter.

Euroopa Kohtu praktika tulemusena tuleb ebaseaduslikult kogutud maks nüüd koos intressidega ettevõtjatele tagasi maksta.

„Mulle teadaolevalt on Tallinna linnavalitsusel laual veel mitmete ettevõtjate rahalised nõuded. Nende hulgas on mitu mootorikütustemüüjat, Tallinna Kaubamaja, Selver. On usutav, et nende nõuded on veelgi suuremad. Ettevõtjad, kes tegid oma kodutöö õigeaegselt, saavad müügimaksu Tallinnalt tagasi nõuda,“ ütles Ginter.

EL-i aktsiisidirektiiv keelab aktsiisikaupadele täiendavate maksude kehtestamise, välja arvatud siis, kui maksul on eriline suunav erieesmärk.

Tallinna ettevõtlusamet väitis, et müügimaksu kogutakse konkreetsel eesmärgil, milleks on ühistranspordi edendamine ning seeläbi liikluskoormuse ja keskkonnale avaldatava negatiivse mõju vähendamine; et Tallinna linn kasutab maksust laekuvat tulu ühistranspordi kvaliteedi tõstmiseks ning et maksu eesmärk on nii karistada teatud kaupade või teenuste tarbimist, mis võivad tekitada ühiskonnale kulusid või põhjustada välist negatiivset mõju, kui ka üldistes huvides osutatud teenuseid rahastada.

Tallinna Ringkonnakohus pöördus selguse saamiseks Euroopa Kohtu poole.

Euroopa Kohus nõustus ettevõtjaga, et Tallinna linna ja Kreeka valitsuse seisukoht, justkui oleks selline erieesmärk ühistranspordi finantseerimine, ei pea vett - tegemist on tavalise eelarvelise kohustusega.

Euroopa Kohtu otsust saab lugeda siit.

Eesti kohtud on Euroopa Kohtu poole kokku pöördunud tänaseks 14 korral.

Taust

Müügimaks kehtis Tallinnas kohaliku maksuna 1. juunist 2010 kuni 31. detsembrini 2011.

Müügimaks kaotati riigikogus vastu võetud seadusega ja pärast seda on mitmed ettevõtjad nõudnud tasutud müügimaksu tagastamist seoses selle vastuoluga Eesti ja Euroopa Liidu õigusaktidega.

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.