Euroopa Liit jõudis kokkuleppele 2014. aasta eelarves


Euroopa Liit jõudis kokkuleppele 2014. aasta eelarves
Scanpix/Panther Media

Euroopa Liit jõudis teisipäeval pärast raskeid öiseid kõnelusi kokkuleppele 2014. aasta eelarves, edastas ühendus teisipäeval.

Kompromissina heaks kiidetud eelarve näeb ette 135,5 miljardit eurot väljamakseid ja 142,6 miljardit eurot kohustusi, vahendab BNS.

Läbirääkimised venisid teisipäeva varahommikuni vaidluste tõttu, kuidas ületada liikmesmaade, europarlamendi ja komisjoni erimeelsusi järgmise aasta kulutuste suhtes. Kasinuspoliitikat ajavad liikmesriigid soovinuks hoida kulud järgmisel aastal allpool 135 miljardit eurot, mis on miljard eurot vähem kui tahtis Euroopa Komisjon ja 1,44 miljardit vähem kui nõudis Euroopa Parlament.

Euroopa majandusmured on sundinud vähendama eelarvet tänavusega võrreldes üle üheksa protsendi: kulutused on 9,4 protsenti ja väljamaksed 9,5 protsenti väiksemad kui 2013. aasta eelarves.

"Jõudsime kokkuleppele tugevdada sääraste prioriteetsete valdkondade rahastamist nagu majanduskasv, töökohtade loomine, innovatsioon ja humanitaarabi," ütles EL-i praeguse eesistuja Leedu aserahandusminister Algimantas Rimkūnas. "Tugevdati migratsiooni, asüüli ja piirikontrolliga tegelevaid EL-i agentuure ning bloki finantsjärelevalvevõime."

Liikmesriigid ja europarlament peaksid uue eelarve heaks kiitma 19. ja 20. novembril.

2014. aasta eelarve heakskiitmine sillutab teed aastate 2014-2020 eelarveplaani heakskiidule Euroopa Parlamendis. Selle hääletus on edasi lükatud 19. novembrile.