Euroopa Parlament kiitis heaks enam kui kolme miljardi euro suuruse abipaketi

 (32)
Eurod
EurodFoto: Madis Veltman

Euroopa Parlament toetas reedel 3,08 miljardi euro suurust abipaketti liidu tervishoiusektorile, mis tagab muuhulgas abi arstidele ja õdedele haigete hooldamisel ning testide parema kättesaadavuse.

Rahaeraldus on mõeldud liikmesriikide tervishoiusüsteemidele võitluseks pandeemia vastu, meditsiinitarvete varumiseks ja jaotamiseks. Lisaks on selle sees täiendavad vahendid näiteks toimetulekuks suurenenud rändesurvega Kreekas.

Euroopa Liidu fondid aitavad otseselt liikmesriikide tervishoiusüsteeme võitluses koroonaviiruse pandeemiaga.

Hääletatud abipakett võimaldab liidul ühiselt soetada meditsiinitarbeid, näiteks maske ja hingamisaparaate. Lisaks ka transportida meditsiiniseadmeid ja piiriüleste piirkondade patsiente. See võimaldab ka rahastada täiendavate tervishoiutöötajate värbamist, keda saaks lähetada kriisipiirkondadesse kogu Euroopa Liidus. Oma osa saab ka mobiilsete välihaiglate ehitus liikmesriikides.

Kokku eraldatakse ELi eelarvest 3,08 miljardit eurot: 2,7 miljardit eurot tuleb liidu erakorralise toetuse rahastamisvahendist tervishoiusektori jaoks. 380 miljonit eurot pärineb rescEU Euroopa hädaolukordadele reageerimise programmist meditsiinitarvete kokkuostuks.

Toetuspakett tagab 3,6 miljoni euro ulatuses lisavahendeid Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskusele. 350 miljonit eurot läheb toimetulekuks suurenenud rändesurvega Kreekas.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!