Euroopa veokitootjad said rekordilise 2,9 miljardi euro suuruse kartellitrahvi

 (6)
Liiklus maanteel
Kaubaautod.Foto: Sven Arbet

Euroopa viis suurimat veoautode tootjat said täna 2,9 miljardi euro suuruse rekordtrahvi 14 aastat kestnud ebaseadusliku koostöö eest, mille jooksul lepiti kokku hindades ja plaanis nihutada heitetasude maksmine üle klientidele.

Kartelliseadust rikkusid MAN, Volvo/Renault, Daimler, Iveco ja DAF, kuid esimese trahviosa jaotati ära teiste osaliste vahel, sest just MAN avaldas teabe kartelli olemasolust Euroopa Komisjonile. Suurima osa trahvist – 1 miljard eurot – peab maksma Saksa ettevõte Daimler. Teiste trahvisummad olid järgnevad: DAF Trucks - 752 miljonit, Volvo/Renault - 670,4 miljonit, ja Iveco - 494,6 miljonit eurot.

Euroopa Komisjoni konkurentsivoliniku Margrethe Vestageri avalduses seisab: "On vastuvõetamatu, et MAN, Volvo/Renault, Daimler, Iveco ja DAF, mis moodustavad üheksa kümnendikku kõigist Euroopas valmistavatest keskmise suurusega ja raskeveokitest, moodustasid kartelli, mitte ei olnud konkurentsis."

Volkswagenile kuuluv Rootsi veokitootja Scania on veel uurimise all, kuna ei nõustunud juhtumi lahendiga. Euroopa Komisjoni teatel võib ka Scaniat tulevikus oodata trahv.

Ekspressi konverents 2020