Finantssektori esindusorganisatsioon: pensionisüsteemiga ei tohi eksperimenteerida

 (31)
Pensionär loeb sente
Pensionär loeb senteFoto: Anni Õnneleid

FinanceEstonia esindajate sõnul on mõte teise pensionisamba kaotamisest ohtlik ja selline samm tooks kaasa majanduslikult väga rasked tagajärjed.

"Eesti pensionifondide ajalooliselt madalale tootlusele viitavat loosungit lehvitades püütakse väita, et majanduslikult arukam oleks pensionifondides olev raha ära kulutada. See on väga lühinägelik lähenemine," märkis finantssektori esindusorganisatsiooni FinanceEstonia juhatuse liige Aare Tammemäe.

Tema sõnul tuleks pigem tegeleda elanike investeerimis- ja säästutoodete valiku laiendamisega. "Suurem konkurents ja väiksemad investeerimispiirangud annaks positiivse tõuke paremaks tootluseks. Suuremad kodumajapidamise säästud tagavad inimeste parema heaolu tulevikuks," lausus FinanceEstonia juhatuse liige.

Olemasoleva ja toimiva pensionisüsteemi lõhkumise asemel soovitab FinanceEstonia otsida võimalusi pensionisüsteemi täiendava erasektori rahastuse kaasamiseks ning toetada pensionifondide investeerimist Eesti majandusse.

"Pensionisüsteemi suhtes tehtavad otsused mõjutavad meie elu mitme järgneva kümnendi vältel. Küsimus ei ole ainult pensionite suuruses, vaid selles, kas riik suudab anda oma inimestele kindlustunde, et nende majanduslik tulevik on Eestis turvaline ka pärast aktiivse tööea lõppu," nentis samuti FinanceEstonia juhatusse kuuluv Raino Paron.

Ta rõhutas, et toimiv pensionisüsteem on oluline kogu riigi turvalisuse ja selle majanduse stabiilsuse jaoks. "Praegust süsteemi annab kindlasti parandada, on ta veendunud.

Seotud lood:

"Olulise osa elanikkonna jaoks on pensionifondide säästud pea ainukesed säästud. Fondihaldurite statistika näitab, et sama sissetulekuga inimeste puhul on teise sambaga liitunute säästud märkimisväärselt suuremad võrreldes sambaga mitteliitunutega," lisas FinanceEstonia juhatuse esimees Andrus Alber.

Teise samba lammutamise asemel võiks inimestel olla seega hoopis võimalus suurendada vabatahtlikult sinna tehtavaid sissemakseid.
Samuti soovitab FinanceEstonia julgustada ettevõtjaid osana tasustamissüsteemist võtma kasutusele penisonikindlustust, soodustades näiteks tööandjapensioni rakendamist.

Seejuures võiks tööandjatel olla võimalus vabatahtlikuna teha töötaja palgafondist sissemakseid pensioni kolmandasse sambasse selliselt, et sellega ei kaasneks täiendavat maksukoormust.