FOTO | Killuke eksootikat. Bermuda otsib Eestist koostööpartnereid e-riigi arendamiseks

 (9)
FOTO | Killuke eksootikat. Bermuda otsib Eestist koostööpartnereid e-riigi arendamiseks
Foto: MKM

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu kohtus eile Bermuda peaminister David Burtiga, et tutvustada Eesti kogemust e-riigi arendamisel. Peaminister Burti visiidi fookuses olid ka Eesti IT ettevõtted ja nende lahendused digitaalsete riigiteenuste pakkumisel.

„Bermuda on samuti väike riik ja nende majanduses on väga suur roll finantssektoril. Sarnaselt meile muudaks seal paberimajanduse asendamine e-teenuste ja digitaalsete lahendustega asjaajamise oluliselt lihtsamaks ja paindlikumaks," ütles minister Kaimar Karu. „Eesti infotehnoloogiasektori jaoks tähendab see eelkõige uusi ekspordivõimalusi, võimalust luua Eestisse uusi töökohti ning tutvustada laiemalt Eesti e-riigi kogemusi. Tulemused koostööst Bermudaga ei jää vaid meie kahe riigi vahele - Eesti digilahendustest on huvitatud ka mitmed maailma suurimad rahvusvahelised finantsettevõtted, kelle peakorterid asuvad Bermudal ning kes on Brexiti valguses kaalumas uusi EL kontorite asukohti," rääkis Karu.

„Ei maksa arvata, et meie koostöö Bermudaga jääb vaid meie ja Bermuda vahele," täpsustas Karu. „Eesti huvides on demonstreerida meie asjalikke lahendusi ning näidata meie võimekust usaldusväärse koostööpartnerina, aga ka seda, et suudame projekte edukalt läbi viia nii naabrite kui kaugemal asuvate riikidega. Meie ettevõtjad on juba laienenud ka mitmetele Euroopa Liidu välistele turgudele ning mida rohkem me suudame ka riigi tasandil näidata koostöövalmidust ning -võimekust, seda lihtsam on meie ettevõtetel uusi uksi avada ning ekspordikäivet kasvatada," toonitas Karu.

Viimase kahe aasta jooksul on EAS-i Välisinvesteeringute Keskus koostöös Eesti ettevõtjate ja Bermuda partneritega tegelenud Eesti e-riigi kogemuse tutvustamisega Bermuda valitsusele ja erasektorile. Läbirääkimised on olnud kõrgetasemelised ning praegu juhib e-Bermuda projekti Bermuda peaminister isiklikult. Tänaseks on projekt jõudnud faasi, kus riik on avaldanud oma valmisolekut liikuda edasi ning alustada laiapõhjalise digitaliseerimisinitsiatiiviga.


Protsessi alustamiseks külastas MKM-i majandusarengu asekantsler Viljar Lubi tänavu aasta suvel koos kolme Eesti IT ettevõttega Bermudat, et luua kontakt Bermuda valitsuse ja erasektoriga ning aidata neil luua sarnast elektroonilist andmevahetusplatvormi nagu Eesti X-tee. „Bermudal on koos kohaliku koostööpartneriga juba paar aastat ettevalmistamisel koostööprogramm, mis peaks viima asjaajamise Bermudal vähemalt osaliselt sarnasele infojagamise platvormile nagu meie X-tee," rääkis Lubi. „Siinkohal on nad koostööst Eestiga väga huvitatud ja erinevate uute teenuste osutamiseks on Eestist kaasatud mitmeid tehnoloogiaettevõtteid, kellega lõppenud suvel Bermudal ka koostööd avamas käisime," rääkis asekantsler.
Suvisel visiidil osalesid Eestist lisaks Lubile ettevõtted Trinidad Wiseman OÜ, RaulWalter OÜ ja Cyber Security Agency OÜ.
Bermuda peaministri delegatsioon külastas kahepäevasel visiidil e-Eesti esitluskeskust, Rahvusvahelist Maja, Tehnopoli ning tutvus ka Eesti Maksu- ja Tolliametiga.