FOTOD: kuhu kaob lõviosa Eesti olmeprügist

 (6)
Iru elektrijaam
Prügiautod sisenevad Iru jaama territooriumile ja lahkuvad sealt värava kaudu, mis sisaldab ka tuumakiirguse detektorit.Foto: Madis Veltman

Kaks kolmandikku Eesti olmeprügist põletatakse Iru koostootmisjaama jäätmekäitlusplokis, tootes tallinlastele toasooja ja kogu Eestile elektrit.

Iru jäätmekäitlusplokki saabub päevas sadakond veoautot jäätmetega üle kogu Eesti. Eesti Energia Iru jaama kliendid on kõik Eesti suuremad jäätmekäitlejad.

Prügiautod sisenevad jaama territooriumile värava kaudu, mis sisaldab muu hulgas ka tuumakiirguse detektorit. Iru prügipõletusploki ajaloos on detektor paar korda jäätmete seast tuvastanud tuumakiirguse allika - äravisatud meditsiinilise seadme.

Prügilaos on keskeltläbi nädala varu olmeprügi. Laos hoitakse kerget alarõhku, et lehk püsiks seespool ega leviks linna.

Prügi põletatakse katlas 800 kraadisel temperatuuril. Vaid katla käivitamisel on vaja kasutada gaasi, muidu põleb prügi ilma teiste kütteainete abita. Põletusjääkidest - tuhast - sorteeritakse magneti abil välja raud, mis utiliseeritakse.

Mullu tootis Iru jäätmepõletusplokk 270 gigavatt-tundi soojust ja 130 gigavatt-tundi elektrit.