FOTOD: Seakatk jõudis suurtootja Rakvere Farmideni

 (41)
Hukatakse üle 2000 sea
FOTOD: Seakatk jõudis suurtootja Rakvere Farmideni
Vooru seafarm Tarvastu vallas, ViljandimaalFoto: Priit Simson

HKScan Estonia kinnitas, et sigade Aafrika katk jõudis Vooru farmi. Eesti suurima seakasvataja AS Rakvere Farmid, Vooru farmis avastati täna sigade Aafrika katk. Vooru farmis oli augusti alguse seisuga 2149 siga, keskmise kaaluga 70 kg. Ettevõttel on kokku 25 seafarmi

„Seakatk levib kiiresti ja tugevalt ning tegemist on äärmiselt ohtliku viirusega, millesse tuleb täie tõsidusega suhtuda," ütles HKScan Estonia juhatuse esimees Teet Soorm. „Nagu näha, siis isegi kõige karmimad bioohutusmeetmed ei hoia seakatku eemal ning antud juhul on tegemist väga kahetsusväärse juhtumiga nii meie töötajate kui kogu AS Rakvere Farmid süsteemi jaoks. Et meie süsteemi teistest 24-st farmist viirust eemale hoida, järgime oma farmide territooriumitel kõiki Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) poolt välja töötatud bioohutusnõudeid ning enamgi veel. Antud juhtum näitab ilmekalt, et õnnetu juhuse eest pole keegi kaitstud isegi siis, kui oled enda poolt teinud kõik, mis on meie võimuses," lisas Soorm.

Soormi sõnul juhtum HKScan Estonia igapäevasele töökorraldusele mõju ei avalda ning kõik tarned jätkuvad tavapäraselt, kuid tuleb kindel piir panna, et viirus edasi ei liiguks teistesse farmidesse. „Eelkõige tuleks nüüd karmilt alustada metssigade populatsiooni vähendamist, et viiruse leviku kiirust aeglustada ning päästa teised farmid," lisas Soorm.

Seotud lood:

Viljandimaal, Tarvastu vallas asuvas Vooru farmis on rakendatud meetmetena kasutuses farmi ümbritsev tarastus, desovann teenindavale transpordile, ranged farmisisesed bioohutusmeetmed, töötajatel on keelatud metsas marjul käia, ventilatsiooniavadel on linnuvõrgud ees ja toimub regulaarne korralik kahjurite tõrje. Vooru farmis oli augusti alguse seisuga 2149 siga ning 30 tonni sigade jõusööta. Kõik sead hukatakse.

Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) tuvastas Viljandimaal Tarvastu vallas asuvas seafarmis sigade Aafrika katku tekitaja, mistõttu taudipunktis kehtestatakse karantiin, farmi sead hukatakse ning seejärel hoone desinfitseeritakse. Tegemist on kolmanda seakatku juhtumiga Viljandimaa farmides. Veterinaar- ja Toiduameti peadirektor Ago Pärtel ütles, et sellest piirkonnast on leitud pea pooled seakatku juhtumid metssigadel, mis näitab, et viiruse kontsentratsioon on Viljandimaal väga kõrge.