FOTOD | Suure-Lähtru mõis. Kuidas Helmed selle ostsid, kui palju see maksis ja kui palju raha sinna kulus?

 (178)
Mart Helme ja Suure-Lähtru mõis
Mart Helme ja Suure-Lähtru mõisFoto: Rauno Volmar

Tänases Eesti Ekspressis tõstatas Indrek Tarand taas Mart Helme ja Suure-Lähtru mõisa renoveerimise teema. Sellest on ajakirjanduses kirjutatud korduvalt. Meenutame, mis tingimustel endine Eesti suursaadik Venemaal selle uhke hoone ostis ja milline see välja näeb.

Helmed ostsid Suure-Lähtru mõisa 1996. aastal. Nad otsisid küll väikest karjamõisa, aga esimesena käisid vaatamas Suure-Lähtrut. Lõpuks otsustasidki nad selle kasuks, hind oli 125 000 krooni. Mõis ise oli halvas seisukorras.

Meedias kirjutati toona, et Helmed ostsid mõisa Martna vallalt ning saadud müügiraha läks otse valla eelarveaugu täiteks. Toona kirjutati ka, et kinnitamata andmetel pidid Helmed esimese aasta jooksul hoone taastamiseks investeerima miljon krooni. Teine kohustus, mis ostuga kaasa tuli oli see, et mõisa haldamisel valla firmasid ja inimesi.

Kahekorruselisel häärberil on ehitusalust pinda 559 ruutmeetrit ja seda ümbritseb ligi 7,4 hektarit maad.

Ajapikku on Mart Helme ostnud Suure-Lähtrus kokku veel arvatavalt mõisaansamblisse kuulunud hooneid - aastal 2005 näiteks aida, mida ümbritseb ligi 2900 ruutmeetrit maad. Järgneva kolme aasta jooksul soetas Helme mõisa peahoone lähistel veel kolm kinnistut: Alttoa, mõisa kuivati ja veski. Nelja kinnistu juurde kuulub kokku poolteist hektarit maad. Ühtegi kehtivat hüpoteeki ehk pangalaenu mõisal peal ei ole.

Seotud lood:

Helmel enda sõnul raha küllalt

"Inimesi, kes käsitlevad mõisa elamiskohana, on Eestis väga vähe," rääkis Mart Helme Kroonika koduerile aastaid tagasi. "Neid, kes tahaksid mõisas näiteks hotelli pidades äri teha, on üksjagu. Nad ei ole selles tähenduses mõisnikud. Mina olen mõisnik."

Üheksakümnendate aastate keskpaigas olid eestimaalaste rahalised võimalused napid. Kuidas õnnestus Helmetel laokile jäetud häärber uuesti üles ehitada?

"Meil oli raha küllalt," sõnas Helme toona keerutamata. "Ma ikka meenutan vahel seda aega, kui Eestis olid palgad 3000 krooni ringis - siis välisteenistuses suursaadikuna Moskvas sain ma peaaegu neli aastat iga kuu 60 000 krooni kätte. Seal sees oli abikaasa ja lapse toetus pluss välisteenistuse ja asukohamaa koefitsiendid, esindustasud jms. Ma võtsin mõisa renoveerimiseks ka 1,25 miljonit krooni pangalaenu, lisaks sai siia pandud paarisaja tuhande krooni jagu sääste."

Mart Helme kinnisvara Foto: Kroonika

Mööblit saanud kingiks

Mart Helme on õhtulehele öelnud, et osa mõisa mööblist on tulnud tema juurde ise. "Inimestega tuleb suhelda, rääkida, mida sa vajad - siis tulevad õiged asjad ise sinu juurde - mulle on näiteks kingitud vana mööblit," näitab Helme uhkeid kappe saalis.

Samas intervjuus ütleb Helme, et mõisapidamise võti on selles, et tööd ei tohi karta. Ta ütles eestlaste kohta halastamatult: "Me pole mingi töörahvas, nagu armastatakse rääkida, oleme laisad ja joodikud."

Helme ja Suure-Lähtru mõisa remondilugu on Delfi põhjalikult kajastanud aastaid tagasi (loe siit).

Tänast Eesti Ekspressi lugu Indrek Tarandi sulest loe siit.

Mart Helme kinnisvara Foto: Kroonika
Mart Helme ja Suure-Lähtru mõis Foto: Rauno_Volmar
Ringreis Läänemaal Foto: Andres Putting