FOTOD: Utilitas avas unikaalse küttelabori

 (4)
Utilitase küttelabor
Utilitase küttelaborFoto: Rauno Volmar

Energiaettevõte Utilitas avas täna Tallinna Tehnikaülikooli innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory unikaalse küttelabori, kust saab ülevaate tänapäevase soojus- ja elektrienergia tootmise, jaotamise ja tarbimise olemusest.

Labor on kui soojusenergeetika mikromaailm, kus on eksponeeritud kaugküttesüsteem miniatuuris. Selleks on sinna paigaldatud nüüdisaegne soojussõlm, tükike Eesti suurimast magistraaltorust, kaasaegse koostootmisjaama mudel ning termokaamera. Labor pakub praktilist infot ning võimaldab analüüsida Tallinna kaugküttevõrgu toimivust ja Mektory hoone soojuse tarbimist.

Utilitas kontserni juhi Priit Koidu sõnul on ettevõttele oluline teadus- ja arendustöö edendamine ning uute soojusinseneride pealekasv. „Paraku ei ole tänastel tudengitel väga palju võimalusi oma silmaga näha ja õppida, kuidas toimub reaalajas soojus- ja elektrienergia tootmine. Küttelaboris on see aga Tallinna tootmisüksuste baasil hästi jälgitav. Loodame, et labor pakub avastamisrõõmu nii praegustele kui ka tulevastele soojusenergeetika tudengitele ning kõikidele teistele huvilistele,“ selgitas Koit.

TTÜ innovatsiooni- ja ettevõtlussuhete prorektor Tea Varrak hindab Utilitase initsiatiivi valdkonna populariseerimisel. „On rõõm, et üha enam ettevõtteid mõistavad, et kvaliteetse töötajaskonna tagamiseks tuleb pakkuda kvaliteetset kõrgharidust ja mis veelgi enam – tagada järelkasvu huvi valdkonna vastu,“ ütles Varrak. „TTÜ Mektory on just nimelt see koht, kus ettevõtlusmaailm kohtub akadeemilisega ning kus järelkasv toidab huvi tehnoloogia ja inseneeria valdkondade vastu. Aastas osaleb meie tegemistes ligikaudu 15 000 koolinoort.“ Varrak on veendunud, et küttelabor leiab majas ohtralt rakendust, sealhulgas osana õppetöös.

Utilitas teeb aktiivset koostööd TTÜga, et soodustada tulevaste soojusinseneride praktilist õpet ning võimaldada neil analüüsida õppetöös vajaminevat infot. See oli ka Utilitasele ajendiks küttelabori rajamiseks TTÜ Mektorysse.

Küttelabori loovlahenduse ja ekspositsiooni töötas välja disainiagentuur Velvet. Labori juhtmõte on “Soojusinsener muudab põhjamaad elamiskõlblikuks“, mis rõhutab soojusenergia tähtsust meie laiuskraadil elukeskkonna loomisel ning julgustab noori valima just selle valdkonnaga seonduvat eriala.