FOTOD: Vaata, millised detailid tõid Tallinna kõige paremini restaureeritud hoonetele esikohad!

 (7)
Pagari One
Parim restaureeritud kultuurimäles vanalinnas Pagari 1Foto: Tanel Meos

Tallinna Kultuuriväärtuste Amet tunnistas parimaks restaureeritud kultuurimälestiseks vanalinnas Pagari 1 ning väljaspool vanalinna Raua 39, samuti tõsteti esile Allika 4 hoonet.

Pagari 1 on baltisaksa kunstnik-arhitekt Hans Schmidti poolt 1912. aastal projekteeritud juugendi mõjudega uusklassitsistlik hoone. Algselt kõrgklassi esinduslikuks üürimajaks ehitatud, teenis vahepealsetel aastatel jõustruktuure ning tänaseks päevaks on talle tagasi antud keskmisest luksuslikemate korteritega elamu funktsioon.

Lisaks rikkaliku välisilme taastamisele restaureeriti hoonel algsed interjööridetailid, nagu aaderdusega trepikodade tiibuksed, liftid ja faasitud klaasidega vestibüülide uksed, kaunid juugendstiilis laerosetid ja trafarettmaalingute fragmendid. Süngemaid päevi jäeti meenutama piiluauguga välisuste metall-luugid, paar keldrikongi ning salakäik.

Raua 39 ehitati samuti 1913. aastal ning korterelamu projekteerinud arhitekt Karl Burman elas ise selles hoones valmimisest kuni 1925. aastani. Tegemist on Tallinna ühe kõige suurejoonelisema juugendelamuga, mille fassaadide restaureerimisel on kinni peetud originaaliläheduse printsiibist.

Taastatud on erineva viimistlusega tumedad ja heledad krohvipinnad ning ornamentaalne krohviplastika, restaureeriti vanad aknad ning sobimatud plastaknad vahetati puidust originaalikoopiate vastu, millega ühtlustati hoone välisilmet.

Lenderi-tüüpi elamu Allika 4 restaureerimisel säilitasid omanikud peaaegu täielikult vana laudise, pehkinud kohad plommiti vana materjaliga.
Tänukirjaga tunnustati ka Õllepruuli 5 ja Rahukohtu 5 arhitektuuriajaloolise väärtusega hoonete oskuslikku ennistamist.