GRAAFIK: Riigieelarve tulud kasvavad 605 miljoni eurot võrra, isikute tulumaksu laekumine peaks kasvama veerandi võrra

 (29)
Rahandusminister Martin Helme( vasakult), peaminister Jüri Ratas ja Helir-Valdor Seeder täna pressikonverentsil.
Rahandusminister Martin Helme( vasakult), peaminister Jüri Ratas ja Helir-Valdor Seeder täna pressikonverentsilJaanus Lensment

Maksutulu on valitsuses heaks kiidetud tuleva aasta eelarvekava kohaselt ligi 10 miljardit eurot, mida on 5,3 protsenti ehk 505 miljonit eurot
rohkem kui tänavu.

Maksudest antakse kohalikele omavalitsustele edasi 1,3 miljardit eurot, mida on 83 miljonit eurot ehk 6,8 protsenti rohkem kui tänavu, selgub eelarve seletuskirjast.

Maksukoormus püsib kahel järgneval aastal stabiilselt 33,2 protsendil SKPst ja langeb prognoosi kohaselt 2022. aastal 32,7 protsendile SKPst. On oodata maksukoormuse alanemist, kuna kiire palgakasv oodatavalt aeglustub ja aktsiisikaupade tarbimine kasvab tagasihoidlikult.

Maksutuludest peaks füüsilise isiku tulumaksu laekuma keskvalitsuse eelarvesse 400,9 mln eurot. Seda on 80,9 miljoni euro võrra ehk 25,3% rohkem kui selleks aastaks prognoositud.

Seletuskirjas märgitakse, et inimesed on sel aastal kasutanud maksuvaba tulu sarnaselt 2018. aastale, mistõttu on 2020. aastal oodata ka 2019. aastale sarnaseid tulumaksu tagastusi ja juurdemääramisi.
Füüsilise isiku tulumaksu tagastuse prognoos on 2020. aastal 183 miljonit eurot, mis jaotub järgmiselt: üldine maksuvaba tulu – 129 miljonit eurot eurot, maksuvaba tulu teise ja enama lapse kohta
– 23 miljonit eurot, koolituskulud – 14 miljonit eurot, pensionikindlustus – 9 miljonit eurot, eluasemelaenu intressid – 6 miljonit eurot, annetused ja kingitused – 2 mmiljoni eurot. Juurde määratud tulumaksu prognoos on 53 miljonit eurot.