Häirekellad börsidel: Hiinast alguse saanud börsipaanika levis Euroopa kaudu ka USAsse

 (25)
Maakler täna Frankfurdi börsil.
Maakler täna Frankfurdi börsil.Foto: Scanpix, REUTERS

Maailma börsidel helisevad häirekellad, sest tänane Hiina turu 9-protsendiline aktsiahindade langus ning sügav dollari ning peamiste toorainete odavnemine on ajanud investorid paanikasse.

Euroopa ja USA aktsiate hinnad on kukkunud enam kui 5-protsenti, pärast seda kui Aasia aktsiad kukkusid viimase kolme aasta madalamatele tasemetele, kirjutab Reuters.

Toornafta odavnes neli protsenti samas kui turvalised investeeringud Saksamaa ja USA võlakirjad ning jeen ja euro rallisid, sest Hiinast tulenev globaalmajanduse langus ning valuutasõda külvab hirmu.
“See on Hiinast põhjustatud makropaanika,” tõdes ABN Amro investeerimisjuht Didier Duret. “Kõikumine jääb kuni me näeme kas paremaid tulemusi või rahapoliitika lõdvendamise karmikäelisi poliitilisi samme,” lisas ta.

Paljud maaklerid lootsid, et need toetusmeetmed, näiteks intressimäärade kärbe, otsustatakse juba nädalavahetusel, pärast seda, kui riigi peamised börsil kukkusid eelmise nädalaga 11 protsenti.
„Asi hakkab üha rohkem paistma sedamoodi nagu 1990-ndate lõpu Aasia finantskriis;“ lausus Shinsei Banki peaanalüütik Takakao Masai.