Hansapank hindab ise kinnisvara

 (23)
Hansapank hindab ise kinnisvara
Tiberi Sabo

Hansapank eelistab kinnisvarale hinda määrata, kinnisvarahindajate ühingu andmeil on see aga maailmas üsna tavatu praktika ning läheb vastuollu üldtunnustatud hindamispõhimõtetega.

Hansapank lähtub laenu andmisel oma sisemistest andmebaasidest ja maksimaalsest piirkonnale kehtestatud laenusummast, vahendab Äripäev Hansapanga kinnisvara hindamise juhi Olavi Mätiku eilsel kinnisvarakonverentsil öeldut.

"Soomes ei nõuta ka teatud tüüpkinnisvara puhul eksperthinnangut, aga sealsed riiklikud andmebaasid on paremad," põhjendas Mätik.

"Oleme turul pikalt tegutsenud ja teame klientide maksekäitumist. Anname laenu 50-75% Hansapanga määratud väärtusest. Kui klient tahab aga saada 90% (Hansapanga kalkuleeritud - toim.) kinnisvara väärtusest, peab ta tellima eksperthinnangu. Me ei vaata tagatisvara üle, küsime kliendilt vaid pilte tema vara kohta. 50% eluasemelaenutehingutest käib läbi Hansapanga. Ma ei näe põhjust, miks klient peaks tellima eksperthinnangu," selgitas ta. 
Kinnisvarahindajate ühingu eksamikomisjoni juhi professor Ene Kolbre sõnul eelistavad pangad mujal maailmas professionaalseid ja sõltumatuid hindajaid ega kipu ise laenu tagatiseks oleva vara hinda määrama.