Hansson kritiseeris valitsuse eelarvekava

 (5)
Hansson kritiseeris valitsuse eelarvekava
Ardo HanssonFoto: Rauno Volmar

Eesti Panga president Ardo Hansson kritiseeris riigikogu ees esinedes uue valitsuse lõdvenenud eelarvestrateegiat ehk suuremat kulutamisplaani.

Hanssoni sõnul ei saa uue valitsuse eelarvekavas toonitatud struktuurne tasakaal olla ainuke eesmärk, sama tähtsaks tuleb pidada ka eelarve nominaalsesse ülejääki viimist ja reservide taastamist. Ta lisas, et nende eesmärkide saavutamist on juba mitu korda edasi lükatud: uue eelarvestrateegia järgi on nominaalse eelarve positsiooni tasakaalustamine kavandatud alles 2017. aastaks.

Hansson tõdes, et kuigi Eesti riigi rahandust on hoitud heas seisus, ei taha eesmärgiks seatud eelarvepositsiooni paranemine ettevaates edeneda.

Eesti Pank on tema sõnul mitu korda rõhutanud, et struktuurset tasakaalu ei ole reaalajas nii lihtne mõõta ja täpsema hinnangu saab anda alles tagantjärele.

„Seetõttu on nominaalsed näitajad keerulises olukorras palju kindlamaks orientiiriks. Sügisel, järgmise aasta eelarvekava väljatöötamisel on miinimumülesandeks tagada eelarve tasakaalu paranemine nii nominaalse kui ka struktuurse näitaja järgi,” lausus Hansson.