Möödunud aastal sai Jõgeval omanimelist juristibürood omav Kristiina Kask lepinguvormis kirja European City Guide’lt (ECG), kust luges välja, et firma kogub informatsiooni firmade kohta üle Euroopa avaldamaks seda nii oma koduleheküljel kui ka kord aastas väljaantavas infobülletäänis. “Ma sain aru, et nad koguvad lihtsalt informatsiooni,” ütles Kask, kes oli saadetud vormi allkirjastanud ning posti pannud. Nüüd aga ootab firma 817 euro ehk pea 13 000kroonise arve tasumist. Ja seda igal järgneval aastal, küsides seda infobülletäänis avaldatud reklaami eest.

ECG on hõlmanud üle 45 000 kliendi enam kui 38 riigist välja arvatud Hispaania, kus nende tegutsemine keelati. Trikk, millega lihtsameelseid klientideks haaratakse seisneb saadetud lepingu lähemal uurimisel selles, et kui täita vaid firma kontaktandmeid sisaldavad lüngad, siis avaldatakse need tasuta nende veebiküljel. Lehele allkirja lisades aga kirjutab klient alla lepingule, millega nõustub maksma 817 eurot.

“Ma ei tea, mida nüüd teha,” ütles Kristiina Kask murelikul häälel.

Hiiumaal Käinas asuva Lemmi Kingituste poe juhataja tudeeris lepingut oma inglise keelt oskavate tütardega ning sai samuti aru, et tegu on pelgalt informatsiooni kogumisega. Nüüd aga tuleks tasuda arve, mis ületab üheinimesefirma mitme kuu käibe.

Oma andmete õigsust kinnitas allkirjaga ECG-le ka metodisti teoloogilise seminari president Andrus Norak, kes on mitmel korral püüdnud firmaga läbirääkimisi pidada, kuid tulutult. “Helistasin neile ja ütlesin, et olen valesti aru saanud ning tahan lepingu lõpetada,” rääkis Norak.

“Nad ütlesid, et tulevad vastu ja teevad allahindluse 500 euroni ning palusid märkida maksekorraldusele, et see on ainuke makse lepingu katkestamise tõttu.” Nõutud summa saigi kantud soovitud kontole, arved aga saabusid üha uuesti. “Mulle selgitati, et lepingut ei saa siiski lõpetada ning meil tuleb maksta 817 eurot iga aasta,” ütles Norak lisades, et on abi otsinud mitmest kohast üle Eesti, kuid tulutult ning kasu pole olnud ka ECGs avaldatud infost.

Europeancityguide.com on avaldanud kontaktandmed üle 240 valdavalt Eesti väikefirma või kolmanda sektori asutuse või organisatsiooni nagu Emmaste Raamatukogu või Eesti Artistide Agentuur kohta. Samas ka sellised suurfirmad nagu If Eesti Kindlustus, Coca Cola Joogid ning PriceWaterhouseCoopers.

IMG Maksukonsultant juristi Ranno Tingase sõnul selgitusel on ECG-l väga professionaalselt läbimõeldud süsteem. Lepingust saab loobuda vaid 7 päeva jooksul kupongi vahendusel, mis asub lehe allnurgas. Kuna tegu on kestvuslepinguga, siis seda edaspidi ühepoolselt lõpetada ei saa. “Vaidluse teeb keeruliseks asjaolu, et see allub Hispaania kohtusüsteemile ja Hispaania õigusele. See tähendab seda, et kui keegi siit Eestist tahaks hakata nendega vaidlema, siis peaks ta endale kõigepealt selgeks tegema Hispaania seadused,” selgitas Tingas.

Internetis on loodud mitu veebikülge hoiatamaks ECG tegevuse eest. Ühe saidi külastaja sõnul on ta hispaaniakeelse inimesena suhelnud firmaga mitmel korral, kuid iga kord ebaõnnestunud ja arvab, et firma töötajad on kõik võõramaalased.

Ka Äripäeva toimetus püüdis firmaga kontakti saada. Kõigepealt nõudis telefonile vastanud inglise keelt kõnelev sekretär hoolimata sellest, et helistaja on ajalehe reporter, kliendikoodi. Lõpuks soostus ta siiski kõne edasi ühendada inimesele, kes võiks küsimustele vastata. Kuna pädev isik oli võimeline rääkima vaid prantsuse keelt, siis leiti inimene, kes defineeris end kui lihtsalt firma heaks töötajana. Tema halva inglise keele tõttu palus ta saata faksi küsimustega, millele toimetus ajalehe trükkimineku ajaks vastust polnud saanud.