Heiti Hääl: riigi valdusfirmat võiks juhtida jõukate klubi

 (54)
Heiti Hääl
Heiti HäälFoto: Rene Suurkaev

Ärileht küsis Eesti ettevõtjatelt kommentaari, mida nad arvavad Erkki Raasukese juhtimisel majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis kokku pandud plaanist luua riigifirmasid koondav valdusettevõte.

„Riigi ettevõtteid valdavad valdusfirmad tegutsevad paljudes riikides. Mulle tuleb esimesena meelde Kasahstan, kus sellise katusfirma nimi on Samruk-Kazyna. Tegemist omalaadse fondi või aktsiaseltsiga, mis omab kas terves ulatuses või siis osaliselt paljusid riigile olulisi ettevõtteid nagu raudtee, postifirma, gaasimajandus," meenutas Alexela Grupi suuromanik Heiti Hääl.

Tema hinnangul tuleks olulisima muudatusena Eesti riigifirmade juhtimises tuleks tagada, et nõukogudesse sattuksid asjatundjad, mitte aga inimesed parteilise kuuluvuse järgi. „Kuna aga nõukogudes ei maksta reeglina nii suurt tasu, et parimaid asjatundjaid just raha eest kaasata, siis võiks tõepoolest tekkida ühine valdusfirma, mida juhib nõukogu tasemel omalaadne jõukate Eesti inimeste klubi. Kui Erkki Raasuke kavandab midagi sellist, siis ma arvan, et ta on õigel teel," rääkis Hääl.