Helm: MTA kontroll ei puuduta kõiki piiriületajaid

 (10)
Varikütus viib eelarvetest miljardid
Varikütus viib eelarvetest miljardidReuters

Õiguskantsler Indrek Tederi hinnangul tuleks reguleerida kütusevedu Eesti-Vene piiril, kaotades aktsiisiseadusest sihtkoha kriteerium ning lubada inimestel mõned korrad kuus omaks tarbeks piiri tagant maksuvabalt kütust tuua. Maksu- ja tolliameti juhi Marek Helmi hinnangul on kehtiv aktsiisiseadus aga igati toimiv.

Õiguskantsler Indrek Teder soovitas maksu- ja tolliametil loobuda seadusmuudatuste jõustumiseni sihtkoha kriteeriumi rakendamisest ning järgida hea halduse tava ning õiguspärasuse põhimõtet, vahendas ERR.

Kolmanda soovitusena tõi ta välja, et inimene võib Euroopa LIidu õiguse järgi aeg-ajalt tuua Venemaalt oma tarbeks maksuvabalt kütust.

Maksu- ja tolliameti peadirektor Marek Helmi sõnul on ülimalt oluline rõhutada seda, et nende tegevus on eeskätt suunatud just ebaseaduslikule kütuseärile ja kindlasti ei puuduta see kõiki piiriületajaid. Kontrolli määr on vaid üks protsent kõikidest piiriületajatest ja kontrollitakse vaid neid, kelle tegevusmustri põhjal on alust arvata, et nad tegutsevad kütuseäriga. Selle väikse protsendi põhjal ei saa väita, et rikutakse tavainimeste õigusi ja vabadusi piiril.