Hiina salajased naftavarud ajavad turud segadusse

 (15)
Hiina salajased naftavarud ajavad turud segadusse
Foto: Mark Schiefelbein, AP

Seni on Hiina rekordilised naftaostud globaalset naftaturgu veidi liialdades öeldes vee peal suutnud hoida. Nüüd aga, mil selgub, et Hiinal on salajased naftavarud, millest keegi varem ei olnud kuulnudki, on turud segaduses ning analüütikud püüavad jõuda järeldusele, mida sellest kõigest tulevikku silmas pidades järeldada võib, kirjutab Äripäev.

Valitsus ei avalda infot selle kohta, kui suurtes mahtudes musta kulda hoiustatakse või millal mahutid täis võiksid saada. Nii ütlevadki Energy Aspectsi analüütikud, et Hiina ilmselt jätkab nafta kokku ostmist, samas JPMorgani eksperdid on väitnud, et ilmselt tuleb suurele ostmisele varsti lõpp. Siinkohal tasub märkida, et ametlikke numbreid ei tea kumbki institutsioon, eksperdid opereerivad 1,1 miljoni barreli suuruse erinevusega.

Aastal 2009 pani Hiina ametlikult paika, et riigil peab olema 100 päeva impordi jagu naftat varuks. Sellest ajast peale on aga riigiametnike poolt vaikus: keegi ei tea, kas või kui suures ulatuses seda mahtu täidetakse.


Loe pikemalt Äripäevast.